Poznań: Wybieg dla żyraf i nosorożców już jest!

wybieg dla żyraf i nosorożców, Nowe Zoo fot. PIM
Pod koniec stycznia zakończyły się prace budowlane, potem były kontrole – a teraz Nowe Zoo oficjalnie już ma nowoczesny pawilon dla żyraf i nosorożców.

Dwukondygnacyjny budynek znajduje się niedaleko słoniarni, wioski afrykańskiej i strumienia Kaczeniec. Jest najbardziej reprezentacyjnym elementem nowego, całorocznego wybiegu dla żyraf i nosorożców.

– Ten kolejny obiekt w Nowym Zoo stworzy optymalne warunki bytowe dla przebywających w naszym ogrodzie zwierząt. Unikalny wybieg pozwoli wszystkim odwiedzającym poznański ogród na bezpieczny i bliski kontakt z nimi przez cały rok. Dzięki antresoli ze zwierzętami będzie można się spotkać dosłownie „oko w oko”. Liczymy na to, że nowoczesny pawilon będzie jeszcze jedną atrakcją, która przyciągnie gości do jednego z największych i najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycja prowadzona była od końca października 2019 roku i było co budować: pawilon ma 2220 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i prawie 9 metrów wysokości. Zwierzęta będą w nim przebywać w boksach wewnętrznych, których bezkontaktową obsługę zapewnia system bram przesuwnych. Budynek ma też część dla gości, w której będzie można przez cały rok prowadzić działania z zakresu edukacji przyrodniczej. Budynek jest też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Bryła nowego pawilonu oraz jego rozwiązania funkcjonalne są nowoczesne i atrakcyjne. Realizacją tego przedsięwzięcia zainteresowanych było sześć firm. Wykonawca wybrany w postępowaniu przetargowym w pełni podołał zadaniu, mimo trudności związanych z panującą podczas jego realizacji pandemią i nieprzewidzianymi problemami z warunkami gruntowymi – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Po stronie zachodniej budynku znajduje się wybieg dla żyraf, a po stronie wschodniej – dla nosorożców.

– Nowy dom dla żyraf i nosorożców powstał na terenie zajmującym łącznie niemal 14 tys. metrów kwadratowych – podkreśla Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego ZOO. – Dzięki tak dużej powierzchni i odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zwierzęta zyskają należytą przestrzeń do życia. Nasze żyrafy do tej pory przebywały na wybiegu, który nie jest dostosowany do ich potrzeb biologicznych, a są to wyjątkowe żyrafy – żyrafy Rothschilda.

To nie koniec inwestycji w Nowym Zoo – wkrótce rozpocznie się następna.

– Zbudujemy sieć wodno-kanalizacyjną, dzięki czemu ogród zostanie podłączony do sieci miejskiej, zyska alternatywne źródło wody i uprości gospodarkę ściekami – zdradza prezes Litka. – Powstanie m.in. ponad 1300 metrów instalacji wodociągowej, około 600 metrów kanałów sanitarnych. Podpisaliśmy już umowę z wybranym w postępowaniu przetargowym wykonawcą i przekazaliśmy mu plac budowy. Prace, których koszt to ok. 2,5 mln zł, mają zakończyć się w IV kwartale tego roku.

PIM