Poznań: Wstęga nadziei dla Białorusi

TAK dla wolności, NIE dla tortur Białoruś fot. Sławek Wąchała
Wystawę pod tym tytułem będzie można oglądać od 8 czerwca w Holu Wielkim CK Zamek. To niezwykła ekspozycja: bo tę wstęgę przygotowali artyści i artystki z całego świata.

Na pomysł „Wstęgi nadziei” wpadli grupa artystyczna „Nigunim Project” i Fundacja Borussia, obserwując dramatyczną sytuację w Białorusi i cierpienia represjonowanych Białorusinek i Białorusinów, podziwiając ich upór, odwagę i determinację. Postanowili stworzyć „Wstęgę nadziei” – symbol solidarności artystów, wyraz zaangażowania i wsparcia mieszkańców Białorusi w ich pokojowym dążeniu do wolności i demokracji.

Do udziału w jej tworzeniu zaprosili artystki i artystów z różnych krajów. Każdy twórca mógł wykonać i przesłać własną tkaninę, wykonaną w dowolnej technice. Jedynym ograniczeniem był format pracy (30 x 30 cm) i kolorystyka – miała być utrzymana w barwach białoruskiej flagi.

Na zaproszenie odpowiedziało ponad 70 uczestniczek i uczestników z 6 krajów. Pomysłodawcy otrzymali ponad 120 prac, które po ręcznym zszyciu utworzyły 12-metrową wstęgę. Na ich adres nadal docierają kolejne tkaniny.

„Wstęgę nadziei” chcą prezentować w wielu miejscach publicznych w Polsce i innych krajach europejskich, a przy okazji informować i przypominać o sytuacji w Białorusi, skłaniać do refleksji i dyskusji, zachęcać innych do podobnych działań na rzecz wspierania pokojowej walki o prawa człowieka i demokrację.

Idea projektu: grupa artystyczna „Nigunim Project”
Kuratorzy projektu: Ewa Pohlke (Polska), Gintautas Vaičys (Litwa)
Oprawa fotograficzna: Paweł Strzelec
Organizator projektu: Fundacja BORUSSIA

Wystawę można oglądać w Holu Wielkim CK Zamek od 8 do 27 czerwca. Wstęp wolny.

CK Zamek

Podziel się:

Ostatnio dodane: