Poznań: Wspólna księgowość dla wszystkich szkół i przedszkoli

Podczas dzisiejszej sesji radni zgodzili się na utworzenie Centrum Usług Wspólnych Jednostek Oświatowych (CUWJO). To oznacza, że działy księgowe w szkołach zostaną zlikwidowane – ale miasto zapewnia, że nikt nie straci pracy.

Zamiast księgowości w każdej szkole i każdym przedszkolu oddzielnie – będzie teraz jedna jednostka, która pod tym względem będzie obsługiwała wszystkie miejskie placówki oświatowe. To rozwiązanie ma obniżyć koszty utrzymania placówek i ułatwić zarządzanie szkołą. Dzięki temu dyrektorzy placówek nie będą się już musieli zajmować kwestiami księgowymi, na których nie zawsze się znali wystarczająco dobrze – i za którymi najczęściej nie przepadali. Skończą się także problemy z zastępstwem dla księgowej, gdy jest chora lub poszła na urlop, a jest jedyną osobą od finansów w szkole. Teraz zawsze będzie ją miał kto zastąpić.

Szkoły nie będą też miały kłopotu z obsługa księgową – budżety oświatowe są tak małe, że całkiem sporo placówek miało problem, by znaleźć chętnego do pracy za takie pieniądze, jakie mogły zapłacić. Teraz także i ten problem zejdzie dyrektorom szkół z głowy.

Jak zapewnia miasto, rozwiązanie działów księgowości nie oznacza, że pracujące w nich osoby stracą pracę – wszyscy zatrudnieni dostaną oferty pracy w nowym miejscu.

Za powołaniem centrum głosowało 24 radnych – przeciwko było 5 radnych, a 2 wstrzymało się od głosu.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze