plac Wielkopolski fot. ZDM

Poznań: Wokół Starego Rynku coraz… równiej!

Plac Wielkopolski i ulica Mokra – to kolejne miejsca w pobliżu Starego Rynku, po których będzie można chodzić nie obawiając się skręcenia kostki. Trwają tam prace nad remontem nawierzchni.

Nawierzchnia Starego Rynku i uliczek wokół niego od lat jest przedmiotem apeli i protestów poznaniaków proszących o jej wymianę na taką, po której da się chodzić. Przez wiele lat prośby trafiały w próżnię, jednak za rządów Jacka Jaśkowiaka zaczęło się to zmieniać na lepsze. Nową nawierzchnię ze szlifowanego bruku ma już ulica Woźna i tam spacer przestał być grą o życie – a przynajmniej o całe nogi.

Wyremontowaną nawierzchnię ma już też plac Wielkopolski przy ul. 23 Lutego. każdy, kto chodził tam na zakupy, doskonale wie, jak ten remont był potrzebny. Różnica poziomów nawierzchni w niektórych miejscach sięgała pół metra, a do tego trzeba jeszcze doliczyć dziury, zapadliska i wyrwy przy torach tramwajowych – i na przejściu dla pieszych….

Teraz przejście dla pieszych jest już równe. Zarząd Dróg Miejskich wyrównał zdeformowaną nawierzchnię, a tam, gdzie było to potrzebne, położył nową kostkę. Pieszym, a także rowerzystom i kierowcom, będzie zdecydowanie łatwiej poruszać się po tym odcinku drogi.

Trwają też prace remontowe na ulicy Mokrej. Rozpoczęły się 15 listopada i obejmą tak jednię, jak i chodnik na odcinku od ul. Wronieckiej do ul. Żydowskiej. Na jezdni zostanie przełożona kostka rzędowa, a chodniki zostaną wykonane z nowych granitowych płytek o wymiarach 35×35 cm ramowanych kostką łupaną (9×11 cm).

Na przeprowadzenie remontu uzyskane zostało pozwolenie konserwatorskie. Na czas prac, które mają potrwać trzy tygodnie, wspomniany odcinek ul. Mokrej zostanie zamknięty dla ruchu kołowego. Będzie zachowany dostęp do posesji i ruch pieszych. Remont ma kosztować 188 tysięcy złotych.

ZDM, el