Łukasz Mikołajczyk, szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Poznań: Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek covidowych w powiatach

Łukasz Mikołajczyk przedstawił pierwszy etap planu zmniejszania liczby łóżek covidowych w szpitalach w regionie. Do końca grudnia ma zostać uwolnionych 430 łóżek.

Założenia dotyczące zmniejszania liczby łóżek wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedstawił podczas wideokonferencji, w której udział wzięli marszałek województwa, prezydenci i starostowie, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanci wojewódzcy.

– Liczba łóżek w szpitalach powiatowych zostanie zmniejszona, a ich rolę przejmie szpital tymczasowy – wyjaśnił wojewoda. – Obecnie od kilkunastu dni w Wielkopolsce dysponujemy liczbą około 1000 wolnych łóżek covidowych. Te łóżka sukcesywnie będą wracały do pacjentów w powiatach, ale musimy być równocześnie gotowi na zwiększenie zachorowań w okresie poświątecznym. Nie wykluczam, że wrócimy do tej infrastruktury, choć mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby.

Zmniejszenia w poszczególnych szpitalach są oparte o rekomendacje Narodowego Funduszu Zdrowia.

W pierwszym etapie liczba łóżek zmniejszy się: w Kępnie (40 mniej), Krotoszynie (50), Kaliszu (31), Gostyniu (27), Kościanie (41), Chodzieży (66), Nowym Tomyślu (44), Obornikach (16), Wrześni (32), Puszczykowie (26), Kowanówku (22), Ludwikowie (20), Trzciance (42). Szpitale mają uwolnić 430 łóżek do 31 grudnia.

– Na tym etapie epidemii chcieliśmy przywrócić szpitale do opieki nad pacjentami chorującymi na inne choroby niż covid-19. Spośród 12 podmiotów prowadzących w ostatnim czasie oddziały covidowe, aż siedem zostało w całości przywróconych do stanu sprzed epidemii. We wszystkich tych szpitalach zostają łóżka buforowe – wyjaśniła Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Te szpitale, które w całości lub z wyłączeniem pojedynczych oddziałów, były przeznaczone dla pacjentów z covid-19, nadal będą się nimi zajmować. Taka organizacja zapewnia bezpieczeństwo wszystkim pacjentom.

Podczas wideokonferencji kolejne szpitale w Wielkopolsce deklarowały chęć zmniejszenia liczby łóżek.
– W imieniu mieszkańców dziękujemy za ukłon w sprawie oddziału ginekologii i położnictwa – powiedział Ernest Iwańczuk, starosta średzki. – Zwracamy się również o to, by w kolejnych etapach wziąć pod uwagę zmniejszenie liczby kolejnych łóżek, co pozwoli nam przywrócić SOR.

Łukasz Mikołajczyk przychylił się do prośby starosty i zadeklarował, że rozważy zmniejszenie liczby łóżek w kolejnym etapie.

Obecnie w Wielkopolsce do dyspozycji pacjentów z covid-19 są 3202 łóżka, w tym wolnych 1176. W przypadku łóżek respiratorowych na łączną liczbę 258 przypada 90 wolnych.

WUW, el

3 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze