Poznań: Woda bez sinic. W Rusałce i Malcie znów można się kąpać

plaża Rusałka, fot. Paulina
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała dziś, że w jeziorach Rusałka i Malta, zamkniętych z powodu sinic, znów można się kąpać. Sinic nie ma.

Malta była zamknięta przez dwa tygodni z powodu zakwitu sinic. Ale to jezioro i bez nich ze wszystkich poznańskich kąpielisk charakteryzuje się najgorszym stanem wody. Wpływa na to nie najczystsza Cybina i brak współpracy między gminami leżącymi w jej dorzeczu, żeby ten stan rzeczy zmienić. Teraz jakość wody poprawiła się na tyle, że w Malcie znów można się kąpać.

W Rusałce zakaz kąpieli obowiązywał przez tydzień. Także powodem był zakwit sinic. Ostatnie badanie wykazało, że sinic już nie ma, więc w Rusałce od dziś ponownie można się kąpać. Sanepid regularnie bada wodę na kąpieliskach przez cały sezon, dodatkowo inspektorzy kontrolują ją wtedy, gdy mają sygnał od ratowników, że coś w jej wyglądzie budzi niepokój.

Poznaniacy mogą więc być spokojni i spokojnie się kąpać – przynajmniej do kolejnej kontroli sanepidu. Obecnie wszystkie miejskie kąpieliska są dopuszczone do użytku. Zakaz kąpieli obowiązuje jedynie w Owińskach, w akwenie Tropicana, gdzie nadal występuje zakwit sinic.

el

Podziel się: