Poznań: Władysław Berkan pochowany na Cmentarzu Górczyńskim

Władysław Berkan, fot. UMP
Działacz niepodległościowy i polonijny w Berlinie w czasie zaborów, współtwórca m. in. Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania wrócił do swojego rodzinnego grodu. Jego szczątki spoczęły dziś na Cmentarzu Górczyńskim.

Władysław Berkan (ur. 1859, zm. 1941) – był z zawodu krawcem, który dzięki talentowi i pracowitości dorobił się własnego warsztatu, a później fabryki. Od 1880 do 1917 roku był działaczem niepodległościowym i polonijnym – pracował wówczas w Berlinie. Współpracował m.in. z ks. Piotrem Wawrzyniakiem.

W 1917 roku przedsiębiorstwo, którym kierował, przekazał bratu, a sam przeprowadził się do Poznania. Od 1919 był radcą miejskim i ławnikiem, a także członkiem deputacji szkolnej magistratu. Aktywnie działał także w świeżo powstałej Izbie Przemysłowo–Handlowej jako radca, współudziałowiec i członek rad nadzorczych przedsiębiorstw branży tekstylnej. Był współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Poznania, napisał także pamiętnik „Życiorys własny”, wysoko oceniany przez znawców literatury pamiętnikarskiej.

Okres okupacji niemieckiej spędził w Zakopanem, tam też zmarł i został pochowany. W ostatniej chwili udało się uratować grób przed likwidacją dzięki zaangażowaniu kilku osób, przy wsparciu Towarzystwa Miłośników Miasta oraz pomocy Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Teraz szczątki zasłużonego dla Poznania działacza spoczęły na Cmentarzu Górczyńskim. Władze miasta na pogrzebie reprezentował Mariusz Wiśniewski, pierwszy zastępca prezydenta Poznania.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: