Poznań: Witold Milewski nie żyje. Miał 91 lat

Miasto Poznań Zamek Przemysła fot. Sławek Wąchała

Znany poznański architekt, autor projektów wielu budynków w Poznaniu, współtwórca odbudowy Starego Rynku w Poznaniu i Zamku Królewskiego nie żyje. Miał 91 lat.

Witold Milewski w ostatnich latach zasłynął głównie z rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Poznaniu, która wzbudziła sporo kontrowersji, aczkolwiek nawet jej przeciwnicy przyznają, że bryła zamku uzupełniła zabudowę Starego Rynku od tej strony, stając się swoistą kropką nad „i”.

Milewski był także współtwórcą innych znanych budynków Poznania: wspólnie z Zygmuntem Skupniewiczem i Lechem Sternalem zaprojektował Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego), domy studenckie Jowita i Eskulap oraz budynki Uniwersytetu Przyrodniczego na Sołaczu.

Architekt urodził się w Poznaniu w 1930 roku, ukończył Politechnikę Wrocławską i przez wiele lat pracował w Miastoprojekcie. Zaczynał od odbudowy Starego Miasta w Poznaniu.

W 2004 roku architekt został odznaczony Nagrodą Honorową Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich wraz z Lechem Sternalem i Zygmuntem Skupniewiczem. Jest też laureatem medalu wojewody wielkopolskiego Ad Perpetuam Rei Memoriam.

Źródło: TVP Poznań

Podziel się: