nowe muzeum fot. MWN

Poznań: Wirtualny spacer po nowym Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

WMN uruchomiło stronę internetową poświęconą nowemu muzeum. To okazja, by po raz pierwszy i na razie wirtualnie po nim pospacerować i zobaczyć, jak będzie wyglądać nowa placówka.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie będzie można zaprosić publiczność do nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, ale już dziś można wybrać się na symboliczny, wirtualny spacer odkrywający ciekawostki związane z historią naszego zwycięskiego powstania. Na nowej strony internetowej znajdą się wszystkie informacje związane z planowaną budową siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a także katalog najciekawszych eksponatów. Prezentowany projekt powstał ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Przy okazji uruchomienia nowej strony internetowej dyrektorzy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Przemysław Terlecki i Muzeum Narodowego w Poznaniu, Tomasz Łęcki podpisali List intencyjny w sprawie eksperckiej współpracy przy tworzeniu stałej
wystawy przyszłego muzeum.
– Zamierzamy w tym miejscu informować o wszystkim, co ważne, a co ma związek z ideą budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – wyjaśnia Przemysław Terlecki. – Chcemy na bieżąco i jak najrzetelniej informować o trwających postępach prac nad projektem budowlano-wykonawczym, o naszej kolekcji eksponatów, które docelowo mają trafić na nową wystawę stałą. Zrobimy wszystko, aby wiedza o samym Powstaniu Wielkopolskim, jego następstwach dla odradzającej się Ojczyzny i potrzebie godnego upamiętnienia tego sukcesu w postaci nowoczesnego muzeum dotarła do wszystkich Polaków.

Na stronę wprowadzają prawnukowie powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej Poznania. O swojej fascynacji powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, który po wybuchu Postania Wielkopolskiego kierował grupą skautów-gońców przy Dowództwie Głównym Powstania Wielkopolskiego.

Każdy znajdzie tutaj podstawowe informacje o przyszłej inwestycji czyli lokalizację nowego muzeum, jego animowaną wizualizację
przygotowaną przez zwycięską pracownię architektoniczną WXCA z Warszawy oraz postępy prowadzonych obecnie prac nad projektem budowlano-wykonawczym.

Warto obejrzeć i wysłuchać sześciu historii związanych ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim. Są oparte na świadomie wybranych eksponatach, wokół których powstały te opowieści i które nawiązują do struktury przyszłej wystawy stałej – od genezy powstania do jego znaczenia i konsekwencji dla historii Polski. Wyjątkowym dopełnieniem przekazu jest katalog najciekawszych eksponatów, które będą podstawą przyszłej ekspozycji. Katalog będzie cały czas aktualizowany o pojawiające się nowe eksponaty i artefakty.

W tym miejscu będzie można też znaleźć informacje o trwającej cały czas zbiórce eksponatów związanych z powstaniem i Wielkopolską przełomu XIX i XX wieku. Wirtualny spacer i nowa strona to idealne miejsce, aby pokazywać rodzinne pamiątki, jakimi zechcą podzielić się z nami potomkowie bohaterskich powstańców.

WMN, el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze