Droga rowerowa Wilda fot. PIM

Poznań: Wilda nareszcie doczeka się dokończenia drogi rowerowej

Do tej pory rowerzyści na trasie Łęgi Dębińskie – Półwiejska musieli łamać przepisy i jechać chodnikiem albo lawirować wśród samochodów. Wiosną rozpoczną się prace przy budowie drogi rowerowej na tym odcinku.

Wschodnia część Wildy jest akurat jedną z najbardziej przyjaznych rowerzystom dzielnic i mają tu oni do wyboru kilka całkiem dobrych tras. Jednak jak to z trasami rowerowymi w Poznaniu często się zdarza – znikają akurat tam, gdzie byłyby najbardziej potrzebne. W tym przypadku na odcinku między Półwiejska a Łęgami Dębińskimi.

Oczywiście rowerzyści mogą ten odcinek przejechać Dolną Wildą, co – ze względu na duży ruch i szybkość, jaką tu rozwijają kierowcy – jest nie tylko mało przyjemne, ale i nie bardzo bezpieczne. Dlatego cykliści zazwyczaj wjeżdżają na chodnik. Nie ma tu dużego ruchu pieszego, więc w zasadzie nikomu nie przeszkadzają – chyba że stoją tam policjanci, bo wtedy można dostać mandat za łamanie przepisów.

Dzięki wybudowaniu nowej drogi rowerowej na tym odcinku problem zniknie, i to szybko – inwestycja ma ruszyć wiosną, bo Poznańskie Inwestycje Miejskie wybrały już najkorzystniejszą ofertę w przetargu na na jej wykonanie. Do końca tego roku rowerzyści zyskają wygodne połączenie okolic parku Jana Pawła II na Wildzie z deptakiem na ul. Półwiejskiej.

Powstanie ponad kilometr nowej, dwukierunkowej drogi rowerowej. Trasa o szerokości od 2 do 2,5 m wyznaczona zostanie na zachodniej stronie ul. Dolna Wilda, na odcinku od ulic Świętego Jerzego do Górna Wilda, a dalej – po wschodniej stronie ul. Górna Wilda – w kierunku ul. Królowej Jadwigi. Ostatni, około 70-metrowy odcinek drogi o szerokości 2 metrów, połączy ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską (przez ul. Półwiejską).

Wzdłuż trasy powstanie chodnik, a także zatoki postojowe do parkowania równoległego przy krawędzi jezdni. Przebudowane i dostosowane do ruchu rowerowego zostaną sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ul. Dolna Wilda i Świętego Jerzego, ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi oraz ul. Półwiejskiej i ul. Krakowskiej.

Bezpieczne połączenie Wildy z centrum Poznania to nie jedyna inwestycja rowerowa zaplanowana na ten rok. Wkrótce rowerzyści i piesi będą mogli korzystać z nowego odcinka Wartostrady o długości ok. 1,3 km. Ta trasa między mostem Królowej Jadwigi a parkiem w Starym Korycie Warty jest już na ukończeniu. W tym roku planowana jest również budowa nowego odcinka drogi rowerowej w ul. Grunwaldzkiej (od skrzyżowania z ul. Słoneczną/Ostroroga do ul. Jugosłowiańskiej).

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze