Poznań: Wigilia dla potrzebujących

Wigilia MTP fot. UMP
Prawie 400 kg karpia, 400 kg kapusty z grzybami, 450 kg ziemniaków i prawie pół tysiąca litrów barszczu przygotują organizatorzy tegorocznego spotkania wigilijnego na terenie MTP.

Wigilia, w trakcie której do wspólnego stołu zasiądą osoby ubogie, samotne i starsze, jest dla wielu z nich jedyną okazją na spędzenie świąt w godnych warunkach.

– Wigilia to wyjątkowy czas, podniosły i radosny zarazem. Na przyjście Zbawiciela każdy z nas chce oczekiwać z bliskimi, w atmosferze miłości, serdeczności. Niestety, nie każdy ma taką możliwość. Po to, aby nikt nie pozostał w tych dniach sam, organizujemy Wigilię Caritas – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Wydarzenie od dziesięciu lat cieszy się dużym zainteresowaniem – co roku w Poznaniu bierze w nim udział ponad tysiąc osób. W tym roku organizatorzy szacują, że może ich być nawet ponad 1400. W przygotowanie potraw i organizację spotkań zaangażowano setki wolontariuszy z 13 poznańskich szkół oraz wielu lokalnych restauratorów.

Jak podkreślają organizatorzy, nie chodzi tylko o sam posiłek, ale także zapewnienie dobrej atmosfery wigilijnej, na którą składa się wiele elementów, np. odpowiednie nakrycie stołu, naczynia, sztućce i towarzystwo innych osób. Każdy dostanie również paczkę z produktami żywnościowymi, a także czapki i szaliki wydziergane przez wolontariuszy Caritas.

– Przygotowujemy się na ok. 1,4 tys. osób, ale jeśli przyjdzie więcej, nikt głodny nie wyjdzie, Nie chcemy dopuścić, by ktokolwiek tego dnia poczuł się samotny i opuszczony – mówi ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora poznańskiej Caritas.

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących odbędzie się w najbliższy wtorek, 24 grudnia, o godz. o godzinie 11:45 w hali nr 2, a drzwi dla gości otwarte będą już od godz. 10.30.

Wydarzeniu patronują Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który weźmie też udział w wigilii, i abp. Stanisław Gądecki.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: