Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka Poznań WCZD Szpital Dziecięcy fot. Sławek Wąchała

Poznań: Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka robi wrażenie! (ZDJĘCIA)

To jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce i wkrótce przyjmie pierwszych pacjentów. Dziś mogli go obejrzeć dziennikarze. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD) robi wrażenie!

– To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną potrzebną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia – mówił dziś marszałek Marek Woźniak. – Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców. Chciałbym, aby ten szpital był także miejscem przyciągającym kadrę lekarską i pielęgniarską. Liczymy w tym zakresie na współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Nie ukrywam, że jest to nasza obawa, czy tej kadry w najbliższych latach wystarczy, aby szpital mógł w stu procentach funkcjonować tak, jak byśmy chcieli. W tej chwili liczymy również na transfery z Ukrainy.

Pandemia nie przeszkodziła w budowie

Marszałek podkreślił również, że proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, chociaż po drodze była pandemia i związane z tym zaburzenia dostaw. Zwrócił też uwagę na lokalizację szpitala – między szpitalem MSW a szpitalem wojewódzkim.
– Dzięki temu mamy pewną synergię tych trzech placówek, lądowisko dla transportu lotniczego, a to dziś niezbędny element, który powinien być szybki i komfortowy i niepodlegający różnym zatorom na drogach – wyjaśnił. – Taka tendencja powinna się w Polsce ugruntować i będę jej rzecznikiem, aby pediatria była realizowania w najwyższej jakości placówkach.

Szpital ma 354 łóżka dla dzieci, dziewięć oddziałów i kilkanaście poradni specjalistycznych, a wszystko to w dwóch blokach: jeden to oddziały łóżkowe, a drugi to zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. mamy tu SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, jest też blok operacyjny składający się z pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji. Oba bloki łączy wspólna przestrzeń komunikacyjna w części centralnej ze schodami i czterema windami. W szpitalu są też poczta pneumatyczna czy apteka-robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów, laboratoria, kantyna, kuchnia i – ponieważ to szpital dziecięcy – także szkoła.

Szpital powoli zaczyna pracę

Administracja WCZD znajduje się na najwyższym piętrze budynku – i już pracuje od 28 marca. W połowie kwietnia mają ruszyć poradnie specjalistyczne i pierwsze oddziały szpitalne.

– Pacjentów będziemy przyjmować etapami – tłumaczy Izabela Marciniak, dyrektor WCZD. – W poniedziałek 11 kwietnia jako pierwszy rusza zespół poradni specjalistycznych, a we wtorek pojawią się pacjenci hospitalizowani z oddziału dzieci mniejszych oraz oddziału zakaźnego z placówki przy ul. Nowowiejskiego. Potem nastąpi chwila oddechu i pod koniec kwietnia zostanie przeniesiona izba przyjęć i wszystkie oddziały ze szpitala przy ul. Krysiewicza. Tak więc na koniec kwietnia ruszamy w komplecie pełną parą.

Całkowita wartość tego projektu to łącznie 459 033 762,00 zł, przy czym 237 055 731,67 zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014-2020, 120 590 416,65 zł to wkład własny z budżetu Województwa Wielkopolskiego, a 101 387 613,68 zł to środki finansowe pochodzące z budżetu państwa. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski.