Poznań: Wielkopolska zasługuje na więcej

Parlamentarzyści PO
Tego zdania są parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, którzy dziś wspólnie zaprotestowali przeciwko drastycznemu obcięciu środków dla Wielkopolski w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym.

– Cieszę się, że parlamentarzyści PO odpowiedzieli na mój apel, by zrobić wszystko, aby Wielkopolska dostała więcej środków z nowego budżetu europejskiego – mówił marszałek Marek Woźniak, który poprosił parlamentarzystów o wsparcie. – Ta wskazana w tabeli podziału na województwa kwota 1 070 mln euro dla województwa wielkopolskiego jest zdecydowanie za mała. Co prawda jest obietnica, że w negocjacjach problemowych otrzymamy jeszcze jakąś kwotę bliżej nieokreśloną, ale jest czas, by zadać kilka podstawowych pytań: jak została ustalona ta kwota? Domagamy się bardzo precyzyjnego pokazania metodologii algorytmu podziału tych środków finansowych. Nadal precyzyjnej odpowiedzi na ten temat nie ma.

Marszałek zwrócił też uwagę, że w podziale środków nie uwzględniono faktu, że Wielkopolska jest bardzo zróżnicowana rozwojowo. Poznań wykazuje bardzo wysokie wskaźniki, zwłaszcza PKB na jednego mieszkańca, ale w regionach konińskim i pilskim ten poziom daleko odbiega od poziomu Poznania i powiatu poznańskiego. – Chcemy, żeby rząd zastosował pewne korekty, które są możliwe, żeby ten szok, że Wielkopolska weszła do grona regionów przejściowych, lepiej rozwiniętych, nie był tak dotkliwy. jak to dzisiaj wygląda – mówił marszałek. – Mamy prawo się tego domagać, to jest zgodne z regułami unijnego wydatkowania pieniędzy. Trzeba osłabić ten szok wynikający ze zmiany kategorii.

Marszałek wyraził nadzieję, że wsparcie parlamentarzystów pozwoli zwiększyć pulę środków przyznanych Wielkopolsce.
– Mamy nadzieję, że rząd zweryfikuje te metody, które przyjął – powiedział. – Uważamy, że druga runda negocjacyjna będzie służyła temu, żeby przyznawać te kwoty jednak w sposób polityczny, bo niemierzalny i nie podlegający żadnym klarownym kryteriom, tylko uznaniowo. Tego się niezwykle obawiamy po złych doświadczeniach, jakie mamy ze środkami z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Nie chcielibyśmy powtórzyć tego samego scenariusza ze środkami z UE, bo byłoby to z ogromną szkodą dla regionu przez najbliższe lata.

Posłanka Maria Janyska zaapelowała do wszystkich parlamentarzystów, żeby wsparli apel marszałka Woźniaka – a szczególnie wielkopolscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
– Są takie momenty, kiedy to działanie jest szczególnie ważne i szczególnie potrzebne – mówiła. – I w takim właśnie momencie jesteśmy w Wielkopolsce. To jest też sprawdzian, szczególnie dla parlamentarzystów PiS, na ile są zaangażowani faktycznie i rzeczywiście w rozwój naszego regionu.

Senator Adam Szejnfeld powiedział, że alarmowanie jest jak najbardziej uzasadnione, bo Wielkopolska ma jak najgorsze doświadczenia z ostatnich kilkunastu miesięcy.
– Władza udowadniała, że potrafi w świetle kamer telewizyjnych rozdawać „po uważaniu” publiczne pieniądze – mówił. – przypomnę słynne czeki zawożone w kampanii prezydenckiej do poszczególnych gmin. Przypomnę skandal, bo tak to można określić, rozdział Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jeśli miałoby być po raz trzeci tak samo z rozdziałem pieniędzy z Unii Europejskiej, to nie tylko byłby to skandal, przekroczenie norm prawa również, ale mogłoby to być powodem do zakwestionowania tego podziału przez władze UE, a do tego dopuścić nie można.

– To, co obserwowaliśmy na Dolnym Śląsku, gdzie pojechał minister Dworczyk i wiceminister Buda i złożyli deklarację, że Dolny Śląsk dostanie większe pieniądze i minister Dworczyk je przywiezie, to jest skandal – mówił poseł Tomasz Nowak z regionu konińskiego. – To jest pokazanie, że rzeczywiście pieniądze mogą być dzielone „po uważaniu”. Ale jeżeli tak jest, to panowie i panie parlamentarzyści z PiS: zadbajcie tym bardziej o nasz region i pokażcie, że macie siłę przebicia! Ale podział musi być zgodny z zasadami, nie po uważaniu!

Poseł Nowak jest przewodniczącym Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego, który tworzą KO, Lewica i PSL – i tylko jeden przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości mimo ponawianych zaproszeń. Poseł zaprosił posłów PiS na kolejne spotkanie Wielkopolskiego Zespołu Parlamentarnego w piątek, gdzie marszałek Marek Woźniak przedstawi swoje racje. Czy wezmą w nim udział? Nie wiadomo.

Sposób podziału środków nie podoba się też posłowi Jarosławowi Urbaniakowi z sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
– Komisja jeszcze nigdy nie widziała czegoś tak mętnego w sprawie finansów – mówił poseł. – Nigdy procedura podziału nie była tak nietransparentna i nieprzejrzysta. I co więcej to, że procedura podziału środków na regionu jest tak dziwna, nieprzejrzysta i niezrozumiała, przyznają kuluarowo posłowie innych opcji politycznych, także PiS.

– Gra idzie o przyszłość Wielkopolski, to ponad 4 mld zł, bo o tyle powinno być więcej na inwestycje, edukację czy służbę zdrowia – podsumował poseł Jakub Rutnicki. – Dlatego ruszamy w teren, w całą Wielkopolskę. Będziemy rozmawiać z samorządowcami, przedsiębiorcami, ale przede wszystkim z mieszkańcami Wielkopolski i będziemy mówić o tym, jak ważne są te pieniądze dla nich. Chcemy spowodować to, żeby wszyscy mieszkańcy Wielkopolski wiedzieli, że parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej walczą o te pieniądze, które po prostu Wielkopolanom się należą.

Podziel się: