fot. Sławek Wąchała

Poznań: Wielkopolska ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej

I nie są to pobożne życzenia wielkopolskich polityków, ale najnowsze dane Eurostatu. Stopa bezrobocia BAEL w regionie wyniosła 1,8 proc. To najniższy wynik spośród wszystkich unijnych regionów i nie tylko: Wielkopolska pobiła tu Japonię.

Jak informuje bankier.pl, województwo wielkopolskie było w 2020 r. regionem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszych danych Eurostatu. Stopa bezrobocia wyniosła 1,8 proc. i jest to lepszy wynik niż średnia dla Japonii, która jest krajem z najniższym bezrobociem na świecie. Co oznacza, że Wielkopolska ma jeden z najniższych poziomów osób bez pracy na całym świecie.

Za Wielkopolską znalazły się dwa regiony Czech: kraj środkowoczeski (1,9 proc.) oraz region południowo-zachodni (2 proc.). Co ciekawe, zaraz za nimi znajduje się województwo lubuskie z wynikiem 2,2 proc., chociaż przy tych danych znajduje się adnotacja Eurostatu, że mają niską wiarygodność.

Z kolei najwyższe bezrobocie odnotowano w regionach hiszpańskich: 24,5 proc. w afrykańskiej Ceucie, 23,7 proc. w Melilli i 22,6 proc. na Wyspach Kanaryjskich (22,6 proc.). Zły wynik – 27,8 proc. – odnotowała także francuska Mayotta (departament zamorski), ale w tym przypadku Eurostat także podkreślił niską wiarygodność danych.

Jednak sam Eurostat ostrzega, by do tych danych podchodzić z pewnym dystansem – i nie tylko dlatego, że niski wskaźnik bezrobocia niekoniecznie musi być wiarygodnym wskaźnikiem rozwoju gospodarczego. Zgodnie z przyjętą metodologią badań Eurostat zalicza do bezrobotnych tylko tych, którzy chcą znaleźć pracę – a tych, którzy zrezygnowali z jej poszukiwania, ale nadal nie mają pracy – już nie. A zdaniem ekonomistów już w ubiegłym roku dało się zauważyć zjawisko narastania ukrytego bezrobocia – przykładem mogą być ludzie, którzy wrócili na wieś, bo stracili pracę w miastach.

Jednak pozycję Wielkopolski broni fakt, że także w statystykach krajowych ma najniższe bezrobocie. W marcu 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła tu 3,9 proc. – przy średniej krajowej wynoszącej 6,4 proc.