Poznań: Wielkie święto na ulicy. Fyrtel Garbary zaprasza

Swieto fyrtla Garbary fot. ROSM

Korowód z placu Kolegiackiego na Bernardyński pod wodzą Króla Pyry, koncerty, warsztaty dla dzieci, stragany z różnościami i sąsiedzki poczęstunek. Święto Fyrtla Garbary, zaplanowane na 18 września, zapowiada się imponująco!

Głównym miejscem obchodów będzie plac Bernardyński. Tutaj staną warsztaty rękodzielników i okolicznych rzemieślników, którzy zaproszą także na warsztaty, między innymi szydełkowania, florystyczne, plastyczne i krawieckie, na których chętni będą mogli przy wsparciu fachowców uszyć sobie wielorazowy woreczek na owoce i warzywa. Będą też stragany z kawą, słodyczami i przekąskami – dzięki okolicznym lokalom.

Oprócz warsztatów i straganów będą też występy, które zaczną się od korowodu – podczas niego będzie grać orkiestra Golden Collective, wystąpią szczudlarze, artystyczne grupy z fyrtla i artyści, którzy będą zapraszać przechodniów do wzięcia udziału w korowodzie.

W przedsięwzięcie zaangażowani są lokalni społecznicy, rzemieślnicy, uczniowie i nauczyciele garbarskich szkół, a staromiejscy radni zapraszają także do rozmów o przyszłości fyrtla.

„Planowana jest także akcja zbierania zdjęć z Fyrtla Garbary” – informuje Rada Osiedla Stare Miasto. – „Przy stoisku rady osiedla będzie można pokazać i zeskanować swoje fotografie, te stare i nowsze wykonane w okolicy. Dla osób, które zechcą się pochwalić swoimi pamiątkami, przewidziano upominki”.

Święto Fyrtla Garbary to także dobra okazja, by lepiej poznać tę prawie dwukilometrową ulicę. Dziś co prawda nie mieszka się przy niej najlepiej, daje się we znaki hałas przejeżdżających samochodów i motocykli, zwłaszcza tych, które dodają gazu po północy, no i okoliczne lokale z głośną muzyką, ale ulica ma też swoje wyjątkowe atrakcje. Mieści się tu co najmniej 10 galerii sztuki, kilka unikatowych warsztatów rzemieślniczych i oryginalne sklepy, jak metalowy czy ekospożywczak.

Fyrtel też będzie się intensywnie zmieniał, co obiecują aktywiści, a zorganizowanie święta to jedna z oznak zmian. Przede wszystkim pojawi się tu więcej zieleni, zwłaszcza drzew, będzie też więcej działań i atrakcji dla mieszkańców ulicy, które zresztą już trwają, jak choćby działalność Galerii w Bramie czy spotkania z przewodnikami przybliżającymi historię wyjątkowego miejsca.

Program Święta Fyrtla Garbary

15.00 Początek korowodu na Placu Kolegiackim

Program artystyczny na Placu Bernardyńskim

15.30 – New Ukrainian Wings
15.40 – Performance międzykulturowy CIM Horyzonty i CIL Spójnik
15.55 – Pokaz taneczny Poznańskiej Szkoły Baletowej
16.00 – Pokazy taneczne MDK nr 1
16.30 – Muzyczne Wygibasy z Mozaiką – koncert
17.00 – pokaz taneczny Zespołu Cheremshina
17.15 – Koncert muzyczny Klub Szyderców Bis – piosenki o Poznaniu i nie tylko.