park Sołacki fot. L. Łada
Z okazji Światowego Dnia Ziemi Centrum Inicjatyw Lokalnych – CIL Sołacz – oraz rada osiedla Sołacz zaprasza na wielkie sprzątanie dzielnicy. Akcja będzie jednak wyglądała inaczej niż w latach poprzednich.

Powodem jest oczywiście pandemia, z powodu której organizatorzy proszą uczestników spotkania o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad. I to dlatego w tym roku postawili na sprzątanie indywidualne. Akcja trwa trzy dni: 23, 24 i 25 kwietnia od 10.00 do 16.00 i w tym czasie każdy chętny może pobrać worki i rękawice w centrum dowodzenia akcją, czyli w kawiarni Zoffee przy ul. Wołyńskiej 6. W czasie akcji śmieci są zbierane wyłącznie do tych worków, nie trzeba ich też segregować.

„Związane jest to ze znacznym zanieczyszczeniem zabranych odpadów, które poprzez narażenie na wiele czynników zewnętrznych nie stanowią już cennego surowca wtórnego” – wyjaśniają organizatorzy.

Jeśli podczas akcji zostaną zebrane odpady gabarytowe, takie jak opony, meble, sprzęt RTV i AGD lub i ich fragmenty – one również powinny zostać dostarczone do punktu odbioru odpadów. Nie należy natomiast zbierać odpadów zielonych, ponieważ nie zostaną one odebrane.

Główne miejsce składowania odpadów znajduje się przy zielonej budce, siedzibie Polskiego Związku Wędkarskiego. Poza tym śmieci można też zostawiać przy kładce nad torami w pobliżu ul. Warmińskiej, przy wjeździe do LO nr 38 od strony Alei Wielkopolskiej i restauracji „Petit Paris”, na rogu ul. Grudzieniec i ul. Łady oraz przy bramie wjazdowej na teren Przedszkola „Kogut” przy ul. Pomorskiej.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi akcje sprzątania odbywają się w całym mieście – wystarczy wejść na profil swojej rady osiedla lub Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP, by dowiedzieć się, gdzie odbywają się akcje.