Poznań: Widoczny senior to bezpieczny senior!

bezpieczny senior fot. SMMP
Wspólnymi siłami strażnicy miejscy i policjanci w minionym tygodniu ostrzegali seniorów przed zagrożeniami i przypominali o zasadach osobistego bezpieczeństwa. Jesienią piesi są gorzej widoczni, a nie zawsze o tym pamiętają.

Jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków z udziałem pieszych zdarza się jesienią. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze.
– Ciemne ubrania, parasole, kaptury ograniczają możliwość szybkiego ich zauważenia – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Warto pamiętać, że bezpieczeństwo pieszych zależy nie tylko zachowania kierowców, ale także od nich samych. Zgodnie z przepisami – elementy odblaskowe obowiązani są używać piesi, również prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl, czy wózek.

Pieszy bez odblasków, w ciemnym ubraniu jest widoczny przez kierowcę z odległości nie większej niż 20 metrów. W przypadku używania odblasków, kontrastowej odzieży ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, a w odblaskowej kamizelce nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie, nie tylko gdy jest ciemno, ale również podczas opadów atmosferycznych. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierujących pojazdami.

SMMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: