Poznań. Wiceminister Semeniuk: „Tarcza finansowa 1.0 zostanie umorzona”

wiceminister Olga Semeniuk
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii poinformowała dziś o tym podczas wizyty w Poznaniu, która była podsumowaniem dotychczasowej pomocy rządowej, jaka trafiła do naszego regionu.

Olga Semeniuk podsumowała rok pandemii w gospodarce, podkreślając, że to dzięki posłance Jadwidze Emilewicz, ówczesnej wicepremier, możliwe było wdrożenie wszystkich tarcz antykryzysowych i tak szeroka pomoc przedsiębiorcom.

Wiceminister powiedziała też, że tarcza finansowa 1.0 dla przedsiębiorców zostanie umorzona.
– Te środki nie będą musiały być w żaden sposób zwracane – zapewniła. Podkreśliła też, że rząd cały czas pracuje nad kolejnymi formami pomocy dla przedsiębiorców, bo sytuacja zmienia się dynamicznie, a trzecia fala pandemii okazała się groźniejsza i większy niż początkowo zakładano. Dlatego decyzje muszą być podejmowane na bieżąco, w zależności od rozwoju sytuacji.
– Ciągle szukamy nowych rozwiązań, rozmawiamy z przedsiębiorcami i wsłuchujemy się w ich potrzeby – zapewniała Olga Semeniuk.

Jak poinformowała wiceminister, w całej Polsce od marca ubiegłego roku przedsiębiorcy otrzymali wsparcie w wysokości ponad 200 miliardów złotych. Spora część tej kwoty trafiła do Wielkopolski, która jest – jak podkreśliła obecna na konferencji posłanka Jadwiga Emilewicz – w czołówce kraju, jeśli chodzi o liczbę firm i rozwój gospodarczy. A jeśli chodzi o otrzymaną pomoc, to Wielkopolska zajmuje trzecie miejsce po Mazowszu i Śląsku z kwotą ponad 523 mln zł. Przedsiębiorcy tylko z Poznania otrzymali ponad 144 miliony złotych, a przedsiębiorcy w powiecie poznańskim – prawie 80 milionów złotych. Wiceminister zastrzegła też, że do tej kwoty nie są wliczane takie instrumenty jak pomoc dla branży turystycznej typu bon turystyczny.

Olga Semeniuk podkreśliła też kilkakrotnie zasługi byłej wicepremier Emilewicz dla gospodarki. To między innymi dzięki jej decyzjom i stworzonym przez nią tarczą Polska obecnie ma jedną z najniższych stop bezrobocia w całej Unii Europejskiej mimo trwającej pandemii i wielu ograniczeniom, jakim podlega gospodarka.

Według danych Eurostatu wynik ze stycznia 2021 roku to 3,1 proc.
– Gospodarka nie stanęła. Polscy przedsiębiorcy importują i eksportują towary i usługi – mówiła Jadwiga Emilewicz. – Z pandemią boryka się cały świat, ale to właśnie Polska jest stawiana za wzór organizacji punktów i całego systemu szczepień.

Posłanka podkreśliła też, że wiceminister przyjechała do Poznania służbowo i podziękowała jej za to, że spotkała się z przedsiębiorcami, którzy zgłaszali się do jej biura poselskiego w Poznaniu.

Za wizytę w Poznaniu podziękowała wiceminister Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski, w imieniu wojewody Michała Zielińskiego. Podziękowała także za finansowe wsparcie dla regionu.
– Liczby mówią same za siebie – podsumowała Aneta Niestrawska. – To wsparcie pozwoliło i pozwala przetrwać wielkopolskim przedsiębiorcom na rynku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: