Poznań: weekend z Dniem Kobiet

Chris de Burgh, Ich Troje, bracia Figo Fagot i wystawa Wojciecha Plewińskiego – weekend obfituje w prezenty dla kobiet. I każda, bez względu na gust, znajdzie coś dla siebie.

8 marca o 17.00 warto się wybrać do siedziby Towarzystwa Wiedzy Powszechnej przy św. Marcinie 69 na koncert “Kobiety Świętego Marcina” w wykonaniu Zespołu Wolny Elektron “Kocham Cię Tej” poprzedzony prelekcją otwierającą wystawę “Kobiety Świętego Marcina wczoraj i dziś”. O godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał zostanie otwarta wystawa “Obrazy niepodobne” Moniki Chlebek, artystki pochodzącej z Krakowa.

Również o 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy Wojciecha Plewińskiego – Dziewczyny w Przystani Sztuki (Roosevelta 22). Wojciech Plewiński to legenda polskiej fotografii. Anna Dymna, Beata Tyszkiewicz, Barbara Kwiatkowska, czy Ewa Krzyżewska to tylko niektóre „dziewczyny” fotografowane przez Wojciecha Plewińskiego na okładki tygodnika „Przekrój”. Podczas wernisażu będzie okazja do spotkania z 91-letnim Wojciechem Plewińskim oraz jego synem Maciejem, również fotografem. Wystawa potrwa do 7 kwietnia. Wstęp wolny.

O godzinie 19.00 prawdziwy wysyp propozycji. Przede wszystkim Teatr Polski zaprasza na premierę – tym razem są to “Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Błażewicza. Również o 19.00 na Scenie Wspólnej (Za Cytadelą, róg Brandstaettera) rozpocznie się koncert “Muzyka jest kobietą”, podczas którego usłyszymy muzykę instrumentalną w wykonaniu Adama Koterskiego, Stanisława Pawlaka i Michała Obrębskiego. I także o 19.00 w Klubie Muzycznym B17 przy Bułgarskiej 17 wystąpią bracia Figo Fagot. Duet pojawi się w klubie przy okazji trasy koncertowej promującej najnowszą płytę “Nasze Najlepsze”. O tej samej godzinie w Arenie wystąpi Chris de Burgh & Band z koncertem Lady in Red Day. Bilety 150 zł – 400 zł. A w Pawilonie (Ewangelicka 1) rozpocznie się performance Baumgart Baumgart „Wszyscy rozmawiają o pogodzie. My nie”. Dwie artystki – Anna i Agata, matka i córka – spotykają się po raz pierwszy w medium performance’u zderzając fragmenty swoich wcześniejszych realizacji na tym polu.

O 20.00 Klub u Bazyla (Norwida 18A) zaprasza na AT & R. Kostrzewski ‘Trasa Popiór’. Support: Chainsaw. Bilety: 50 zł. O tej samej godzinie CK Zamek zaprasza na Babu Król & Smutne Piosenki – premiera płyty „Nowa Fala Polskiego Dancingu vol. 1 & 2”. Bilety: 35/45 zł (miejsca siedzące). Blue Note (Kościuszki 79) proponuje Jerzego Małka i Black Sheep, a Alternativa Club (Św. Marcin 80/82) zaprasza na Alternativa Night presents Amy Winehouse. Bilety 10 zł.

O 21.00 do wyboru jest impreza taneczna w Klubie Kosmos (Św. Marcin 24) Retro Brzmienia / 80′ 90′ 00′ – i koncert rockowy The Old Band w Mustang Live Music Club (Nowowiejskiego 6). A Tama (Niezłomnych 2) o 23.30 zaprasza na Dzień kobiet z jedną z najciekawszych postaci brytyjskiej sceny techno – Rebekah.

Sobotę, 9 marca, warto rozpocząć o 12.00 na Festiwalu Pierogów Świata w FoodHall Poznań na dworcu PKP. Impreza będzie się odbywała także w niedzielę, od 12.00 do 18.00.

O 19.00 Scena Robocza – Centrum Rezydencji Teatralnej (Grunwaldzka 22) zaprasza na Władcę Much na motywach powieści Williama Goldinga. To pierwsza w Scenie Roboczej rezydencja teatralna stworzona z myślą o młodzieży. Jest to tryptyk przygotowany przez trio: Mateusza Atmana, Anetę Groszyńską i Agnieszkę Jakimiak. Spektakl zostanie powtórzony w niedzielę o tej samej porze.

PoemaCafe (Langiewicza 2) zaprasza na muzyczną laurkę z okazji Dnia Kobiet, którą przygotował Wiesław Prządka, wybitny bandoneonista. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. W programie tango, francuskie walce i muzyka autorska. Bilety 45 zł.
Również o 19.00 U Bazyla zagrają Hunter + Transgresja. Bilety 40 zł. Natomiast w Domu Tramwajarza (Słowackiego 19) również o 19.00 zagra Gang Śródmieście. Zespół tworzą muzyczka i aktorka Karolina Czarnecka, basistka i wokalistka Magda Dubrowska oraz multiinstrumentalistka Nela Gzowska. Dziewczyny kontynuują tradycję kobiecego gangu, który grasował po Warszawie na początku XX w.

O 19.30 w Klubie B17 z okazji Dnia Kobiet wystąpi zespół Ich Troje. Gościem specjalnym a zarazem supportem będzie kultowy zespół Cytadela. Natomiast o 20.00 w Pawilonie wystąpią Dunno i Aldona Orłowska. Bilety 35 zł – 55 zł. Blue Note o tej samej godzinie zaprasza na Johna Portera Solo. Bilety 90-110 zł.

Tama proponuje o 23.00 Tigę – ten producent, DJ i ikona muzyki elektronicznej właśnie wyrusza w mini trasę koncertową po Polsce.

10 marca, w niedzielę o 11.00 przy ulicy Kościelnej zostanie uroczyście otwarty schron przeciwlotniczy (Luftschutzraum). Do 17 będzie można zwiedzać obiekt z przewodnikiem (co 30 min), podziwiać grupy rekonstrukcyjne, cywilne oraz wojskowe, wystawę militariów oraz mundurów z czasów II wojny światowej, a także spróbować dań z kuchni polowej. Wstęp do schronu – symboliczna cegiełka na dalszą rewitalizację obiektu.

W samo południe rozpocznie się przechadzka “Śladami Kobiet Świętego Marcina” zorganizowana przez Profesjonalnego Przewodnika po Poznaniu. Wycieczka wyruszy sprzed siedziby Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, św. Marcin 69.

O 17.00 w Klubie Kosmos rozpoczną się Kosmiczne Fajfy Dzień Kobiet z Elvisem. O 19.00 Blue Note zaprasza na koncert “Ponad Chmurami” promujący najnowszą, autorską płytę zespołu. Również o 19.00 w Meskalinie (Stary Rynek 6) wystąpi Humam Ammari.

Mat. pras., el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze