Smog badania fot. UMP

Poznań: Walka ze smogiem – tym razem w Szczepankowie i Głuszynie

Jak dostać dotację na wymianę pieca i dlaczego smog jest tak szkodliwy? Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP zaprasza zainteresowanych poznaniaków na Głuszynę i do Szczepankowa na kolejne spotkania informacyjne.

W planach na najbliższy czas są dwa spotkania. Pierwsze, dla mieszkańców Szczepankowa, odbędzie się w czwartek, 13 lutego w Przedszkolu nr 93, przy ul. Skibowej 13. Kolejne – na Głuszynie – we wtorek, 18 lutego, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, przy ul. Głuszyna 141a.

W ramach akcji, organizowanych na poznańskich osiedlach, pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP opowiedzą o zapisach uchwały antysmogowej i programie Kawka Bis, umożliwiającym otrzymanie dotacji na wymianę pieca na bardziej ekologiczny. Natomiast przedstawiciele spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wytłumaczą, w jaki sposób starać się o dofinansowanie na przyłączenie do sieci gazowej. Urzędnicy wyjaśnią również, na czym polega miejski program Azbest, w ramach którego można uzyskać zwrot kosztów poniesionych przy usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów zawierających ten rakotwórczy materiał.

Spotkania w dużej mierze poświęcone będą zasadom Kawki Bis. Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy brykiety. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieców i kotłów, które są nimi opalane oraz zastępowanie ich np. ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym czy instalacją fotowoltaiczną.

Największą zmianą, jaka obowiązuje od tego roku w programie Kawka Bis, jest wysokość maksymalnej dotacji. W latach ubiegłych mieszkańcy mogli korzystać z dofinansowania do 6 tys. zł. Teraz kwota ta może wynieść 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł, w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci pomp ciepła lub paneli fotowoltaicznych.

Ponadto poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80 proc. kosztów, jak dotychczas, lecz 100 proc. Na Kawkę Bis przeznaczono także więcej pieniędzy. Na cele związane z programem zabezpieczono 10 mln zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w poprzedniej edycji.

UMP, el

2
Dodaj komentarz

avatar
Krzysztof Filipiak
Krzysztof Filipiak

Zachęcam do udziału w spotkaniu i jednocześnie proszę o używanie formy “na Szczepankowie” a nie “w Szczepankowie”
Może być też pełna nazwa “na Osiedlu Szczepankowo-Spławie-Krzesinki”

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2823242831096754&id=168479653239765

Jacek Sentak
Jacek Sentak

Brawo