Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Walizki syberyjskich zesłańców

Maszyna do szycia, para butów, klocki, kilka zabawek. Kilka zdjęć najbliższych, jeśli był czas, by je zabrać. Instalacja “RzeczyViste” Muzeum Pamięci Sybiru z Białegostoku pokazała zawartość walizek zesłańców wywożonych na Syberię w 1939 roku.

Nie zawsze do środka trafiały rzeczy najpotrzebniejsze – ale też trudno się racjonalnie pakować w środku nocy, pod lufami karabinów czerwonoarmistów i funkcjonariuszy NKWD. Instalacja, która trwała tylko jeden dzień, była niezwykle emocjonalna i intymna. Pozwoliła zajrzeć w głąb duszy ludzi, którzy właśnie się dowiedzieli z wykrzyczanych z nienawiścią komunikatów, że mają się natychmiast spakować i iść, a dokąd – nie wiadomo. Przegląd rzeczy, jakie mieli przy sobie zesłańcy i ich opisy, pozwoliły widzom zajrzeć w tę najbardziej prywatną sferę uczuć: nie tylko strachu przed zesłaniem i śmiercią, ale też w to, co dla kogo było najdroższe.

Instalacja trwała tylko ten jeden dzień, 22 sierpnia, i można ją oglądać od godziny 9.00 do 18.00. Szkoda. Nie wszyscy, którzy chcieli, mieli szansę, by ją zobaczyć. Ale ci, którym się udało, z pewnością zdali sobie pytanie, co sami zapakowaliby do tej walizki, gdyby przyszło im w środku nocy opuszczać dom…

Autor instalacji: Karolina Mosiej-Zambrano
Opracowanie merytoryczne: Karolina Mosiej-Zambrano, Paweł
Realizator instalacji: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Przedsięwzięcie w Poznaniu organizacyjnie wsparło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Walizki syberyjskich zesłańców