Poznań: W wakacje warto zadbać o zęby najmłodszych

dentysta fot. M. Jarmoluk, pixabay
Jak informuje NFZ, w czasie pandemii koronawirusa bardzo spadła liczba wizyt dzieci w gabinetach dentystycznych. Wakacje są dobrym czasem, by nadrobić zaległości, zwłaszcza że gabinety stomatologiczne w szkołach są czynne.

To, że w gabinetach stomatologicznych w czasie pandemii leczyło się zdecydowanie mniej pacjentów, wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, choćby na podstawie procentowej realizacji umów, które placówki mają podpisane z NFZ.

Jednak szczególnie niepokojące jest to, że do dentysty przestali też chodzić ci najmłodsi pacjenci.
– Od początku roku do końca maja w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wyłącznie dla dzieci i młodzieży, 16 placówek w Wielkopolsce zrealizowało poniżej 50 proc. umowy – informuje NFZ. – Dostęp do trzech z nich był całkowicie niemożliwy, gdyż nie wykazały żadnej działalności. To gabinety znajdujące się na terenie szkół.

W szkołach prowadzone są nie tylko gabinety wyłącznie dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Wiele z nich to placówki ogólnostomatologiczne, gdzie mogą się leczyć również dorośli. Dostęp do nich nie jest więc ograniczony, np. wyłącznie dla uczniów szkoły, na terenie której się znajdują.

– W Wielkopolsce na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja umowy na poziomie poniżej 50 proc. – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ. – Cztery z nich w ogóle nie przyjmowały pacjentów. Na podstawie sprawozdań widzimy, że wiele gabinetów dentystycznych w Wielkopolsce mogłoby przyjmować zdecydowanie więcej pacjentów, niż robiło to przez ostatnie miesiące. Przypominamy, że pacjenci poniżej 18. roku życia mogą korzystać nie tylko z gabinetów, które mają podpisane umowy wyłącznie na świadczenia dla dzieci i młodzieży, ale również z gabinetów ogólnostomatologicznych. W wakacje dzieci zwykle spędzają sporo czasu w domach, a nieco więcej miewają go także rodzice. To dobry moment, żeby nadrobić stomatologiczne zaległości i udać się do dentysty choćby na przegląd.

Dlatego mimo wakacji gabinety dentystyczne w szkołach mają być czynne w lipcu i sierpniu (poza przerwami urlopowymi). Kuratorium Oświaty w Poznaniu zaapelowało do dyrektorów szkół, żeby zadbali o swobodny dostęp do placówek na ich terenie.

– W ostatnim czasie pandemia covid-19 w Polsce wyhamowała – wyjaśnia Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty w Poznaniu. – To dobry moment, żeby zjawić się u dentysty. Gabinety stomatologiczne w szkołach powinny być otwarte przez czas wakacji. Ich wykaz umieściliśmy na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Na naradach przed inauguracją roku szkolnego będziemy również zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych.

Gościem spotkań będzie dr Aneta Olszewska, konsultantka wojewódzka w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
– Po pandemii wyraźnie odczuwamy skutki braku wizyt dzieci u dentysty – przyznaje dr Olszewska. – Młodzi pacjenci pojawiają się w naszych gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem. To już stan, który bezwzględnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Z moich obserwacji wynika, że tylko jedna trzecia rodziców zgłaszała się z dziećmi w okresie pandemii na regularne leczenie.

Tymczasem zaniedbywanie wizyt kontrolnych i nieleczenie chorób zębów mlecznych może się odbić na zdrowiu dziecka także w życiu dorosłym.
– Nadal dość powszechne jest u rodziców przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci się nie leczy – mówi dr Barbara Biedziak, konsultantka wojewódzka w dziedzinie ortodoncji. – Tymczasem to właśnie one są ważnym elementem wpływającym na kształtowanie się zgryzu. Próchnica to poważna choroba zakaźna, a w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w stałych i może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia i utraty. Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do przemieszczania się sąsiednich zębów, a w konsekwencji brakuje miejsca dla zębów stałych i są one stłoczone.

W Wielkopolsce działa 95 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz 600 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą się leczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

NFZ

Podziel się:

Ostatnio dodane: