pożegnanie profesora Lesickiego fot. UAM

Poznań: W UAM przekazanie władzy rektorskiej

Od 1 września funkcję rektorki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pełni prof. Bogumiła Kaniewska, pierwsza kobieta w historii UAM na tym stanowisku. Wczoraj prof. Andrzej Lesicki, dotychczasowy rektor, przekazał jej symbolicznie władzę nad uczelnią.

Podczas tradycyjnego pożegnania, które odbyło się po południu w Collegium Minus UAM, prof. Andrzej Lesicki podziękował za ostatnie cztery lata wspólnej pracy na rzecz uniwersytetu. Otrzymał podziękowania oraz życzenia od współpracowników, a w gabinecie rektora UAM został zawieszony nowy portret – przedstawiający 31. rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego. Autorem portretu jest dr n. med. Mieczysław Chruściel, znany szczeciński lekarz, pasjonat malarstwa.

Prof. Andrzej Lesicki jest biologiem (malakologiem), który swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w którym pracuje od 47 lat, od 24 pełniąc funkcje kierownicze. Zagraniczne staże naukowe odbył na Uniwersytecie Oxfordzkim, Uniwersytecie w Luton oraz Hochschule Vechta. W 2016 r. został wybrany na urząd rektora UAM. W czasie jego kadencji uniwersytet uchwalił nowy statut związany z wejściem w życie Ustawy 2.0. UAM zwyciężył także w konkursie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza, wszedł również w skład konsorcjum EPICUR, będącego jednym z Uniwersytetów Europejskich. Prof. Lesicki przeprowadził Uniwersytet Poznański przez jubileuszowy rok 100-lecia istnienia uczelni, podpisał także porozumienie na rzecz federacji poznańskich uczelni. Prof. Andrzej Lesicki pełnił także funkcję przewodniczącego Kolegium Rektorów Miasta Poznania, a Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała planetoidzie o numerze 82937 nazwę „Lesicki”.

UAM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze