bramka odkażajaca 2 fot. UMP

Poznań: W POSUM stanęła bramka odkażająca

Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych testuje pierwszą w Wielkopolsce bramkę odkażającą. Urządzenie, zaprojektowane i wykonane przez Wielkopolską firmę, ma ułatwić walkę z wirusami i bakteriami.

Bramka wyglądem przypomina te na lotnisku. Gdy ktoś do niej wejdzie, fotokomórka rejestruje ruch, uruchamia pompę i na stojącego w bramce opada mgiełka płynu odkażającego.

– Urządzenie jest prototypowe, znajduje się w fazie testów – podkreśla Krzysztof Albiński, dyrektor POSUM. – Trafiło do nas pilotażowo, więc kwestia zainstalowania go na stałe jest jeszcze sprawą otwartą. Jednak każda nowość, która może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, na pewno jest warta przetestowania.

Producentem bramki jest lokalna firma z Wielkopolski. W urządzeniu stosowane są atestowane płyny o działaniu bakteriobójczym i antywirusowym, bezpieczne dla ludzi. Nie mogą w nim być rozpylane środki do dezynfekcji zawierające alkohol. Aby jednak zachować maksymalne standardy bezpieczeństwa, każdy wchodzący do bramki powinien założyć okulary chroniące oczy.

Urządzenie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Może być montowane wewnątrz budynku – jak ma to miejsce w POSUM – ale także na zewnątrz, ponieważ bramka jest odporna na czynniki atmosferyczne. Wcześniej była również testowana w szpitalu im. J. Strusia.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze