Poznań: W mieście pojawią się minibusy! “Rozwiązanie to pilotaż”

Jesienią na ulice miasta wyjadą minibusy. Program jest obecnie wdrażany pilotażowo. W przypadku powodzenia miałyby one odpowiadać za komunikację z miejscami położonymi na obrzeżach Poznania.

Pierwsza linia obsługiwana przez minibusy będzie prowadzić z Ogrodów do osiedli Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody. – Sytuacja komunikacyjna ma wielkie znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Dlatego staramy się tworzyć jak najbardziej dogodne możliwości przemieszczania się, rozwijając w szczególności transport publiczny – tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – O sytuacji komunikacyjnej tej okolicy rozmawialiśmy z mieszkańcami wielokrotnie i wiemy, że zaproponowane rozwiązanie znacznie poprawi ich sytuację. Z uwagi na nośność i szerokość drogi standardowe autobusy o dużej pojemności miałyby trudności z przejazdem. Dlatego postanowiliśmy uruchomić linię mniejszymi pojazdami. To rozwiązanie pilotażowe w Poznaniu – dodaje Mariusz Wiśniewski.

– Nowa linia nr 121 połączy z węzłem Ogrody oddalone obecnie od komunikacji publicznej osiedla Lotników Wielkopolskich oraz Nowe Ogrody o rozwijającej się zabudowie wielorodzinnej. Będzie ona obsługiwana pojazdami typu Iveco-Kapena Urby mogącymi pomieścić około 35 osób – wyjaśnia Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Uruchomienie linii nr 121 planowane jest na wrzesień. Minibusy mają kursować w dni robocze w godzinach od 5:00 do 19:00, w godzinach szczytów komunikacyjnych – co 20 minut, a poza szczytami co 30 minut. Pojazd przystosowany jest do przewozu osób niepełnosprawnych. Tylna para drzwi jest szersza i prowadzi do niskopodłogowej części.

– Obecne rozwiązanie to pilotaż, ale Miasto pracuje nad koncepcją skomunikowania z węzłami przesiadkowymi innych obszarów, oddalonych od przystanków komunikacji miejskiej, do których nie można dojechać standardowymi autobusami – informuje Mariusz Wiśniewski. – Wstępne założenia będą znane po wakacjach, a realizacja zależeć będzie od możliwości finansowych miasta.

Autor: ZTM / UMP / op. AS

2
Dodaj komentarz

avatar
F W (FB)
F W (FB)

Pamiętam jak 7 lat temu jechał minibus linii 79 gdzie wieczorem zawsze leciało disco polo 😀

hmm?
hmm?

podobno zgodnie z miejskim trendem minibusy będą mogły poruszać się po ścieżkach rowerowych …