donice z drzewami fot. UMP

Poznań: W mieście pojawi się więcej zieleni. Ogłoszono przetarg

Ławki i donice z roślinami (znane chociażby z ulicy Półwiejskiej) mają się pojawić na ul. Wielkiej i ul. Paderewskiego.

Dwie ulice znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Rynku ma ozdobić 25 donic w których pojawią się drzewka. Na obu ulicach ma się również pojawić 18 nowych ławek. Co istotne, planowane zmiany nie zakładają usunięcia miejsc parkingowych. 

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Marek Sternalski, radny miejski z Koalicji Obywatelskiej, który złożył poprawkę do budżetu na 200 tysięcy złotych.

Jest to kolejna decyzja w ostatnim czasie o stworzeniu dodatkowych miejsc zielonych na terenie Poznania. Władze miasta już wcześniej zazieleniły część terenów na Łazarzu i Jeżycach, a ostatnio ogłosiły nawet, że zieleń będzie miała w mieście priorytet. W jego ramach jeszcze jesienią wzdłuż ulic Poznania pojawi się 600 drzew i 1200 krzewów. Nowe nasadzenia planowane są na Grunwaldzie, Jeżycach, Wildze oraz Starym Mieście.

– Musimy zmienić podejście do projektowania ulic i dać priorytet zieleni tak, by najpierw planowane były nasadzenia a dopiero potem cała infrastruktura podziemna. Dzięki temu będziemy mogli sadzić w centrum więcej drzew i zadbać o poprawę retencji. Jest to konieczne w obliczu zachodzących zmian klimatycznych. Tego oczekują też od nas mieszkańcy, których priorytety w ostatnim czasie zaczęły się odwracać. Chcą więcej zieleni w miejskiej przestrzeni nawet kosztem miejsc parkingowych – tłumaczył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W jakimś stopniu jest to prawdopodobnie również odpowiedź miasta na silne protesty mieszkańców, które pojawiły się na początku tego roku. Wówczas w mieście masowo wycinano drzewa, co głośno krytykowali mieszkańcy, społecznicy oraz część polityków. Ilość dokonywanych wycinek była imponująca, a w tym samym czasie oficjalna strona miasta przekonywała, że Poznań w rzeczywistości jest zieloną metropolią. Radni osiedlowi zwracali uwagę, że drzewo drzewu nierówne. W miejsce wycinanych zdrowych i potężnych drzew, pojawiały się małe drzewka doniczkowe.

– Sadzenie przy ulicach drzewek typu głóg czy klon polny elegant, które nie przekroczą 12 m w warunkach miejskich, nie jest żadnym zastępstwem dla dużych drzew. Obrona obecnej “szyszkodnikowej” polityki nie ma podstaw! – tłumaczył wówczas Włodzimierz Nowak, radny osiedla Grunwald.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze