Poznań: W Forcie VII zapalono znicze pamięci

Zapal znicz pamięci - XIII edycja Fort VII fot. Sławek Wąchała

W samo południe w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Forcie VII zapalono symboliczne znicze upamiętniające zamordowanych Polaków. Po raz trzynasty już rozpoczęła się akcja „Zapal znicz pamięci”.

Uczestnicy akcji zapalili symboliczne znicze w Forcie VII, a później mogli zwiedzić fort z przewodnikiem. To właśnie znicz był biletem wstępu dziś do muzeum.

Akcję „Zapal znicz pamięci” organizuje Instytut Pamięci Narodowej ku czci pamięci Polaków, którzy zginęli w ramach niemieckiej operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Operacja „Tannenberg” to kryptonim pierwszej zaplanowanej na masową skalę operacji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w okresie II wojny światowej. Jej celem było fizyczne wyeliminowanie liderów polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Tylko do końca 1939 r. na terytorium II RP Niemcy wymordowali ok. 55 000 Polaków.

Źródło: UMP


Warning: Undefined variable $style in /home/klient.dhosting.pl/siergiejpoz/tenpoznan.pl/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter-pro/class.php on line 4978