Poznań w deszczu. Rzeka wystąpiła z brzegów (ZDJĘCIA)

Bogdanka fot. L. Łada

Koryto o szerokości 6, a momentami i 10 metrów – tak teraz wygląda ta niewielka Bogdanka, której szerokości zazwyczaj nie przekracza metra. Wystąpienia z brzegów są nieuniknione, bo wody jeszcze przybędzie. Zgodnie z prognozami padać ma przez całą niedzielę i poniedziałek.

“Na zachodzie kraju głównie na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce będą głównie występowały jednostajne, intensywne opady deszczu” – informował 5 sierpnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowana wysokość opadów to od 30 mm do 40 mm! Ostrzeżenia przed wezbraniem wód dla Wielkopolski jeszcze nie ma – ale obowiązuje już na Dolnym Śląsku i w województwie łódzkim, więc to tylko kwestia czasu.

Opady deszczu już widać po poziomie rzek, jezior i stawów. Poziom stawów w parku Sołackim wzrósł o około metr, a Bogdanka w tym parku rozmiarami przypomina bardziej Wartę niż tę niewielką rzeczkę, którą jest zazwyczaj. Natomiast w parku Wodziczki woda rozlewa się już na całą szerokość doliny, choć niżej położonym mostkiem można jeszcze przejść. Jednak ponieważ zgodnie z prognozą IMiGW, padać ma do 7 sierpnia, do godziny 20.00 – prawdopodobnie wkrótce już most znajdzie się pod wodą.

Jak podaje na swoim profilu na Facebooku Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz, jak dotąd najwięcej deszczu spadło w zachodniej Wielkopolsce. Niektóre ze stacji nie tylko odnotowały, ale nawet przekroczyły już 40 mm wysokości opadu.

Czy grozi nam powtórka zalania miasta z czerwca 2021 roku? Miejmy nadzieję, że nie – opady deszczu są mniej intensywne, choć trwają dłużej. Ale wszystko wyjaśni się zapewne jeszcze dziś wieczorem, bo według prognoz strefa najintensywniejszych opadów ma 6 sierpnia w ciągu kilku najbliższych godzin.

Podziel się: