Poznań Uzależniony od Profilaktyki

poznan-uzalezniony-od-profilaktyki fot. UMP
Taniec, fotografia, a może teatr? To metody, którymi władze miasta chcą zachęcić młodych ludzi do rezygnowania z narkotyków i alkoholu. W akcji „Poznań Uzależniony od Profilaktyki” może wziąć udział nawet 4 tysiące uczniów.

Ten projekt profilaktyczno-edukacyjny to propozycja dla uczniów poznańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Powstał, by zniechęcić młodzież do sięgania po narkotyki i alkohol oraz wskazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu – takie jak np. taniec czy fotografia. Jego druga edycja rozpoczęła się we wrześniu i potrwa do listopada. Miasto szacuje, że weźmie w niej udział ok. 4.200 uczniów z 48 poznańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dla porównania: w pierwszej edycji projektu wzięło udział ok. 2 700 uczniów z 43 szkół.

– Nie wystarczy powiedzieć młodym ludziom: „nie bierzcie dopalaczy” – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania – Trzeba zaoferować im coś w zamian, żeby profilaktyka uzależnień była naprawdę skuteczna. Dlatego „Poznań uzależniony od profilaktyki” proponuje uczniom kilka etapów, podczas których mogą się wykazać w różnych dziedzinach, odkryć nowe pasje i w dobrym tego słowa znaczeniu uzależnić się od sztuki czy sportu.

Etapy, z których składa się projekt, są ze sobą powiązane. Młodzi ludzie mogą wziąć udział w spektaklu teatralnym „Footloose” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie w zajęciach organizowanych w szkole: lekcji terapeutyczno-profilaktycznej, nauce tańca oraz w spotkaniu z przedstawicielami straży miejskiej i policji. Całość zamyka lekcja wychowawcza, podczas której nauczyciele wraz z uczniami podsumują działania związane z projektem.

Do tego dochodzą działania policji i straży miejskiej. Mundurowi przeprowadzą szereg spotkań z młodzieżą w szkołach podstawowych i średnich, podczas których przybliżą zagrożenia, wynikające z zażywania alkoholu i narkotyków.

– Wskazujemy właściwą drogę. Chcemy nie tylko mówić, ale też pokazać młodym ludziom, jakie zachowanie jest właściwe, co można robić inaczej, a także jak powiedzieć „nie” osobom”, które zachęcają ich do brania dopalaczy i innych narkotyków – wylicza Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej.

– Nasza działalność profilaktyczna nie polega na suchej rozmowie, ale pokazywaniu zagrożeń w sposób praktyczny. Dziś największym problem stanowią dopalacze, czyli substancja kompletnie nieznana temu, kto ją zażywa. Widziałem, w jaki sposób zachowują się osoby po tych środkach – jak wysoki jest ich poziom agresji i nieświadomości. To ogromne zagrożenie. Jeżeli uda się choć jedną osobę odwieść od zażywania dopalaczy, to uważam tę akcję za sukces – dodaje nadkom. Leszek Steinitz, zastępca komendanta miejskiego policji w Poznaniu.

Dodatkowym elementem jest konkurs ogłoszony przez Miasto Poznań – każdy jego uczestnik może nadesłać pracę w wybranej kategorii. Może to być układ taneczny (videoklip) do wybranej piosenki, którego ideą przewodnią będzie przeciwdziałanie uzależnieniom w czasie wolnym od szkoły; może to być fotografia promująca zdrowy styl życia lub wykonana dowolną techniką praca „12 kartek z kalendarza”, która będzie nawiązywać do zagadnień poruszanych podczas zajęć.

Projekt zakończy uroczysta gala, która odbędzie się 29 listopada w Auli Artis (ul. Kutrzeby 10). W jej trakcie nastąpi podsumowanie tegorocznej edycji, a laureaci konkursu odbiorą nagrody i wyróżnienia.

„Poznań uzależniony od profilaktyki” to jeden z wielu prowadzonych przez miasto projektów przeciw uzależnieniom. Poznań przeznacza na nie ok. 15 mln złotych rocznie – głównym ich założeniem jest ograniczenie negatywnych zjawisk związanych z nadużywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych. Całe spektrum działań podejmowanych na terenie Poznania ujęte jest w Miejskim Programie Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym oraz Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii.

– Profilaktyka uzależnień jest niezwykle ważnym, choć niełatwym zadaniem – mówi Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Miasto ma tutaj spore pole do działania. Tym bardziej więc cieszy duże zainteresowanie, z jakim spotkała się pierwsza edycja programu „Poznań uzależniony od profilaktyki”. Warto jednak pamiętać, że działania profilaktycznie nie kończą się na przeciwdziałaniu uzależnieniom. Ważne jest również zapobieganie chorobom cywilizacyjnym czy nowotworom, dlatego miasto proponuje poznaniakom i poznaniankom liczne projekty, dzięki którym można zadbać o zdrowie.

Miasto zapewnia mieszkańcom liczne bezpłatne badania profilaktyczne i szczepienia, organizuje „Białe Soboty”, prowadzi Punkt Profilaktyki Intymnej oraz bezpłatny program diagnostyki funkcjonalnej noworodków i niemowląt.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: