Poznań: Uważajcie na ropuchy!

ropucha fot. ZDM
Początek wiosny to czas, gdy ropuchy wędrują do stawów na okres godowy – i bardzo łatwo je wtedy rozjechać lub rozdeptać. Dlatego ZDM apeluje do kierowców o ostrożność – zwłaszcza na ulicy Warmińskiej.

Dlaczego akurat tam? Ponieważ właśnie tamtędy ropuchy szare przez najbliższe dwa, trzy tygodnie będą się udawać do stawu Golęcińskiego. Ropuchy zazwyczaj wybierają się w trasę o zachodzie słońca i po zmierzchu, a także podczas opadów deszczu. A ponieważ nie są duże i – jak nazwa wskazuje – nie wyróżniają się zbytnio kolorystycznie, to łatwo je przejechać lub zdeptać. Co prawda na tym odcinku ulicy Warmińskiej mogą jeździć tylko samochody ze specjalnym pozwoleniem, ale jeździ tamtędy wielu rowerzystów, nie brakuje również spacerowiczów. Wszyscy mogą być zagrożeniem dla migrujących ropuch.

Tymczasem, jak przypomina Zarząd Dróg Miejskich, wszystkie gatunki płazów w Polsce są ustawowo chronione. ZDM od wielu lat współfinansuje akcję ograniczania śmiertelności chronionych gatunków płazów na ulicach Poznania organizowaną przez Klub Przyrodników Koło Poznańskie we współpracy z Instytutem Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Warto dodać, że ropuchom przy przechodzeniu przez Warmińską pomagają też strażnicy miejscy z Referatu Jeżyce.

ZDM

Podziel się:

Ostatnio dodane: