Poznań: Uwaga na spadające tynki!

spadający tynk z ul. Sokoła fot. SMMP
Spadający tynk na Sokoła i Mostowej, fragmenty gzymsu na Matejki i Niegolewskich – ocieplenie spowodowało, że ze starych, zniszczonych budynków zaczynają odpadać fragmenty elewacji.

Były mrozy i sporo śniegu, teraz przyszła odwilż i tradycyjnie już przy takiej pogodzie tynki, fragmenty balkonów czy gzymsów spadają na chodniki, zagrażając przechodniom. Niedawno zgłaszano odpadające kawałki z „Zielonej Perły” na rogu Niegolewskich i Matejki, regularnie trzeba interweniować przy kamienicach na ulicy Mostowej i na Grobli.

Strażnicy miejscy jak co roku, gdy temperatury wzrosną po zimie, mają pełne ręce roboty – zazwyczaj w starcyh dzielnicach, bo to dziewiętnastowieczne i nieremontowane kamienice są w najgorszym stanie. Ale ostatnio strażnicy z referatu Jeżyce interweniowali na Sołaczu.
– Zgłoszenie dotyczyło odpadających, sporych kawałków elewacji ze ściany budynku przy ul. Sokoła – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – Patrol, który przybył na miejsce zabezpieczył już oderwane elementy, a na miejsce wezwali strażaków. Należało także ustalić właścicieli aut, które były zaparkowane w okolicy budynku, by nie było problemu z rozstawieniem strażackiego sprzętu.

W trakcie prowadzonych czynności przez strażaków strażnicy zabezpieczali teren, by nikt w tym czasie nie przechodził pod budynkiem.

Straż miejska przypomina, że dbałość o dobry stan elewacji jest obowiązkiem właściciela budynku. Za niezabezpieczenie go przed ewentualnym odpadaniem tynku może zostać ukarany mandatem przez straż miejską i może też narazić się na kontrolę Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. A on może nałożyć swoje kary – zazwyczaj znacznie wyższe niż mandat.

SMMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: