Poznań: Uszczelnianie strefy trwa. A ile mandatów!

Nielegalne parkowanie fot. straż miejska
83 samochody zaparkowane niezgodnie z przepisami, mandaty i trzy odholowania. To wynik tylko jednego dnia ciężkiej pracy strażników miejskich na Wildzie – i tylko w centrum tej dzielnicy.

Wczoraj przeprowadzono tzw. działania wzmożone, ukierunkowane na ograniczenie nielegalnego parkowania. Tym razem, pod „lupą” strażników, znalazły się samochody zaparkowane w centralnej części Wildy.
– Strażnicy od rana do wieczora kontrolowali przestrzeganie podstawowych zasad parkowania, między innymi wzdłuż takich ulic jak: Wierzbięcice, Górna Wilda, Dolna Wilda, Spychalskiego, Różana, Topolowa, Niedziałkowskiego, Głęboka, Sikorskiego czy Czarneckiego – wylicza Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – 83 samochody zaparkowane w miejscach zabronionych, to efekt pracy strażników. W zdecydowanej większości kierowcy ignorujący podstawowe przepisy z zakresu porządku w ruchu drogowym zostali ukarani na miejscu. Tylko w 7 przypadkach wystawiono wezwania do stawiennictwa w siedzibie straży miejskiej, a w 3 przypadkach samochody odholowano na parking strzeżony.

To jednak z wielu akcji, które planują służby miejskie, by ograniczyć stawianie samochodów w miście gdzie popadnie. Nielegalne parkowanie jest jedną z największych bolączek Poznania – i to bolączką bardzo niebezpieczną. Kierowcy zostawiający tak samochód uniemożliwiają dojazd karetce pogotowia czy straży pożarnej, ograniczają widoczność pozostałym użytkownikom ruchu, co sprzyja wypadkom, no i wielu mieszkańcom dzielnic takich jak Wilda czy Łazarz utrudniają wyjście czy wyjazd z domu.
– Będziemy pilnować i ograniczać nielegalne parkowanie – obiecał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania i słowa dotrzymuje, bo akcji przeciwko takim kierowcom jest więcej i będzie jeszcze więcej.

Mariusz Wiśniewski przypomina też o grodzonych trawnikach i stawianych drewnianych słupkach, żeby kierowcy nie rozjeżdżali świeżo wyremontowanych trawników. Jednak uważa też, że dopóki mandaty będą tej wysokości, co obecnie – niewiele się zmieni.
– Kierowcy nie odstraszy od łamania przepisów mandat w wysokości 100 czy 300 złotych. To stanowczo za mało – mówi.

Jednak też i dlatego takich akcji przeciwko łamiącym przepisy kierowcom będzie teraz więcej. Bo wtedy i 500 złotych może się okazać sporą kwotą – jeśli kierowca będzie musiał zapłacić mandat tej wysokości trzeci czy czwarty raz w miesiącu…

el, fot. SMMP