Poznań: Uroczyste otwarcie odnowionego komisariatu. “Na tym polega nowoczesny patriotyzm”

Trwający od 2016 remont komisariatu na Starym Mieście dobiegł końca. – To efekt dobrej współpracy samorządu, rządu i policji oraz dowód, że możemy się różnić, ale skutecznie współpracować dla dobra mieszkańców – powiedział podczas otwarcia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Remont zabytkowego komisariatu trwał blisko 3 lata i kosztował 27 mln zł. 12 mln zł z tej sumy wyłożyło miasto – to największa dotacja dla poznańskiej policji w historii samorządu. W środę uroczyście otwarto budynek. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy dziś widzieć rezultat remontu – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Ostatni raz byłem w tym obiekcie razem z komendantem Rafałem Batkowskim, w 2015 roku. Widok był przygnębiający, trzeba było coś z tym zrobić. Wiem, że bardzo trudno jest dostosować budynki sprzed ponad stu lat do współczesnych wymogów, ale dziedzictwo tych murów jest warte tego wysiłku – na tym polega nowoczesny patriotyzm. Cieszę się, że dziś razem możemy uczestniczyć w przekazaniu kluczy. To efekt dobrej współpracy samorządu, rządu i policji oraz dowód, że możemy się różnić, ale skutecznie współpracować dla dobra mieszkańców.

– Bezpieczeństwo publiczne nie ma barw politycznych, powinno łączyć, a nie dzielić – podkreślał Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. – Modernizacja komisariatu to przykład dobrej współpracy między rządem a samorządem. Cieszę się, że samorząd Miasta Poznania przeznaczył tak duże środki na tak szczytny cel.

– Dziękuję Komendantowi Głównemu Policji, wojewodzie, przewodniczącemu Rady Miasta Poznania i prezydentowi miasta – mówił Robert Kasprzyk, komendant miejski policji. – Dzięki nim budynek, który przez lata straszył, będzie teraz dobrze służył policjantom i mieszkańcom Poznania. Policjantom życzę, by obiekt spełnił wszystkie ich oczekiwania, a mieszkańcom – by odwiedzali go tylko w celu podziwiania zabytkowego budynku.

Modernizacja komisariatu była kompleksowa. Wymieniono stropy, okna i drzwi, wzmocniono fundamenty, wyremontowano elewację i zaadaptowano poddasze. Dodano windę, dzięki czemu budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Policjanci mają do dyspozycji nowe biura, pomieszczenia do przyjmowania interesantów i salę przesłuchań. Jest też recepcja i pomieszczenia sanitarne oraz nowa sala konferencyjna.

– Przed remontem budynek nie spełniał żadnych wymogów technicznych – podkreśla insp. Piotr Mąka, komendant wojewódzki policji w Poznaniu. – Każdy, kto był w nim trzy lata temu, z pewnością zauważy różnicę. Dziękuję policjantom, którzy wytrzymali te trzy lata, rozrzuceni po pięciu różnych lokalizacjach i nie obniżyli przy tym jakości swojej pracy ani zaangażowania. Teraz mają godne warunki do pracy.

Budynek przy al. Marcinkowskiego wybudowano w latach 1882-85 według projektu Heinricha Kocha. Obiekt zaprojektowano na mistrzowskim poziomie rzemiosła murarskiego. Początkowo mieścił się tam Urząd Celny, a w okresie międzywojennym znajdowała się tam dyrekcja Urzędu Celnego oraz Urząd Akcyz i Monopoli. Po zakończeniu II wojny światowej budynek zajęła milicja, obecnie znajduje się w nim Komisariat Policji – Poznań Stare Miasto.

Autor: UMP / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze