Uniwersytet Przyrodniczy fot. UPP

Poznań: UPP świętuje Dzień Czystego Powietrza

Jak przestawia się stan powietrza w Poznaniu? Jak rośliny radzą sobie z zanieczyszczeniami i jak dostać dotację na wymianę pieca – o tym 18 listopada będą dyskutować studenci i wykładowcy podczas Dnia Czystego Powietrza.

“To wydarzenie dla wszystkich, którym kwestie zanieczyszczenia powietrza nie są obojętne” – informuje Uniwersytet Przyrodniczy w zaproszeniu na spotkania.

Od 2005 roku 14 listopada w Polsce obchodzony jest oficjalnie Dzień Czystego Powietrza. Z tej właśnie okazji Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu organizuje 18 listopada w godzinach 10.00 -12.00 Dzień Czystego Powietrza. Wydarzenie to skierowane jest do społeczności akademickiej, wykładowców, uczniów szkół średnich, którzy wiążą swój rozwój zawodowy z kwestiami ochrony środowiska – oraz tych wszystkich, dla których kwestie zanieczyszczenia powietrza nie są obojętne.

Dzień Czystego Powietrza ma na celu budowanie świadomości dotyczącej zanieczyszczenia powietrza, które w Polsce są jednym z najistotniejszych problemów i wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie oraz jakość życia. Pozwoli uczestnikom dowiedzieć się m.in. jaki jest obecny stan powietrza na terenie aglomeracji Poznań, przy jakich poziomach emisji zanieczyszczeń bezpiecznie możemy wyjść na zewnątrz pobiegać lub pospacerować, a przy jakich poziomach nie jest to już wskazane. Przedstawione zostaną różne rozwiązania na to, jak każdy z nas może mieć realny wpływ na środowisko poprzez zmianę swoich dotychczasowych nawyków – wymieniając źródło ogrzewania w domu czy odpowiednio dbając o zieleń  wokół siebie.

– Wydarzenie zapoczątkuje cykl spotkań, które nazwaliśmy “On air” – wyjaśnia prof. Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP. – To sformułowanie zapożyczone z języka angielskiego, oznaczające nadawanie na żywo, ma wskazywać na aktualność i wagę tematyki tej inicjatywy. W ramach wydarzenia wygłoszone zostaną wykłady prowadzone przez specjalistów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jak również ekspertów z zewnątrz. Przedstawione zostaną także ekologiczne technologie, które już są stosowane w celu ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza. W cyklu spotkań On air oprócz Dnia Czystego Powietrza mamy w planie organizację kolejnych: Dnia Ekoenergetyki – 16 grudnia, oraz Dnia Antysmogowego- 13 stycznia 2022 r. Już dziś zapraszamy do aktywnego udziału!

RAMOWY PROGRAM WYDARZENIA

10:00 – 10.15 Powitanie uczestników dr A. Wawrzyniak i przedstawiciele Samorządu Studenckiego

10.15 – 10.30 Uniwersytet Przyrodniczy uczelnią przyszłości – oferta dydaktyczna Wydziału. dr inż. Mirosław Czechlowski, dr inż. Anna Szymczak-Graczyk

10.30-11:00 Zanieczyszczenia powietrza. Jak rośliny dają sobie radę z niektórymi
zanieczyszczeniami i czy poradzą sobie, jeśli dalej będziemy zatruwać środowisko? – prof. dr hab. inż. Klaudia Borowiak

11.00 – 11.15 Stan jakości powietrza w Poznaniu. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w
Poznaniu – wystąpienie online.

11.15 – 11:30 Możliwość dofinansowania w formie dotacji ze środków publicznych na wymianę
„kopciuchów” – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

11.30-11:45 o akcji #sadziMY 1000 drzew na minutę – przedstawiciel Lasów Państwowych.

11.45-12:00 Sesja pytań i odpowiedzi

12:00 ZAKOŃCZENIE

Źródło: UPP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze