Poznań: Umowa podpisana – będzie nowa szkoła na Strzeszynie

podpisanie umowy w sprawie budowy szkoły na Strzeszynie fot. UMP
Dzieci ze Strzeszyna zyskają kolejną szkołę podstawową. Budowa nowej placówki planowana jest na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Poznańskie Inwestycje Miejskie dziś podpisały umowę z projektantem.

– To inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców północno-zachodniej części Poznania, o realizację której miasto zabiegało od wielu lat. Obecnie w tym rejonie działa tylko szkoła przy ul. Hezjoda oraz dwa przedszkola nr 77 przy ul. Marka Hłaski i nr 121 przy ul. Biskupińskiej. To zbyt mało, by zaspokoić lokalne potrzeby – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Strzeszyn od lat dynamicznie się rozwija. Nowa szkoła z oddziałami przedszkolnymi jest tam bardzo potrzebna. Będzie to największa inwestycja oświatowa w tej kadencji samorządu, a zarazem kontynuacja dotychczasowej polityki Miasta na rzecz podnoszenia jakości infrastruktury oświatowej. Nie udałoby się to, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu osób, w tym miejskich i osiedlowych radnych. Bardzo im za to dziękuję!

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozstrzygnęła przetarg, w którym wyłoniono projektanta szkoły na Strzeszynie. Wykonawcą prac będzie Biuro Projektowe i Nadzór Budowlany Marcin Bartoś z Człuchowa z ofertą wycenioną w postępowaniu przetargowym na blisko 600 tys. zł.

– Zadanie obejmuje wykonanie nie tylko projektów nowej szkoły, dróg dojazdowych oraz niezbędnej sieci wodno-kanalizacyjnej, ale też uzyskanie stosownych decyzji – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Kluczowe będzie pozwolenie na budowę, co przewidziane jest po 470 dniach od podpisania umowy, czyli na początku 2022 r. Taki komplet dokumentów umożliwi wszczęcie procedury przetargowej na wykonawcę robót budowlanych.

W nowym budynku oświatowym planowane jest miejsce na 40 oddziałów szkolnych oraz 10 przedszkolnych. Znajdzie się tam biblioteka z czytelnią, świetlica i stołówka. Zajęcia związane z aktywnością fizyczną będą możliwe na sali gimnastycznej oraz dwóch boiskach sportowych i dwóch placach zabaw – oddzielnych dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Dodatkowo projekt uwzględni pomieszczenie dla lokalnej społeczności (np. dla rady osiedla) z niezależnym wejściem i zapleczem sanitarnym. Budynek będzie wyposażony w monitoring i niezbędne media, które na niezagospodarowanej dotąd działce należy wybudować od podstaw.

Dojazd do placówki umożliwi nowy układ drogowy. W ramach inwestycji wybudowana zostanie ul. Fieldorfa na odcinku od skrzyżowania z ul. Tadeusza Mikke do ul. Koszalińskiej. Skrzyżowanie ul. Fieldorfa i Koszalińskiej będzie przebudowane, pojawią się przy nim przystanki autobusowe. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa z ul. Rostworowskiego planowane jest rondo. Nowy układ drogowy wyposażony będzie w chodniki, ścieżki rowerowe i zieleń.

Prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2022 roku i potrwają ok. 2 lata.

Działka, na której ma stanąć szkoła, należała do Skarbu Państwa (początkowo jej właścicielem była Agencja Mienia Wojskowego, w 2019 r. przejął ją Krajowy Zasób Nieruchomości). Władze Poznania starały się o przekazanie nieruchomości od kilku lat. Bez prawa do nich miasto nie mogło rozpocząć przygotowań do budowy nowej placówki. Na początku marca odbyło się spotkanie z wiceministrem rozwoju, wojewodą wielkopolskim i przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości. Wypracowano stanowisko, w ramach którego KZN zadeklarowało nieodpłatne przekazanie na rzecz Miasta Poznania nieruchomości położonej na Strzeszynie. Formalności związane z przejęciem działki jeszcze trwają, budowa będzie się mogła rozpoczać dopiero po ich zakończeniu.

PIM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: