ul. Morasko fot. PIM

Poznań: Ulica Morasko nareszcie będzie miała chodnik

Na odcinku pomiędzy Szklarniową a Meteorytową i Deszczową powstanie nowy chodnik z kanalizacją, oświetleniem i platformami przystankowymi. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 28 czerwca.

– W rejonie ul. Morasko w ostatnich latach powstało wiele domów i zwiększył się ruch pieszych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Chodnik ułatwi komunikację okolicznym mieszkańcom. Dotychczas jedyną możliwością było poruszanie się poboczem, co stwarzało niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników.

28 czerwca rozpoczną się roboty rozbiórkowe, takie jak m.in. frezowanie nawierzchni jezdni) oraz prace związane z budową kanalizacji deszczowej.

– To inwestycja ważna dla mieszkańców, bo na tym odcinku ul. Morasko brakuje chodnika. Zanim jednak będą mogli z niego korzystać, należy liczyć się ze zmianami organizacji ruchu – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Wprowadzane będą etapami w zależności od postępu prac, by utrudnienia były mniej uciążliwe. Zakładany termin zakończenia inwestycji to wiosna przyszłego roku.

W ramach czasowej organizacji ruchu wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. W pierwszej fazie obowiązywał będzie na odcinku ul. Morasko od ul. Nad Różanym Potokiem do ul. Meteorytowej, gdzie wyłączony będzie lewy pas. Sterować ruchem będą tymczasowe sygnalizatory świetlne. Na czas robót zamknięty zostanie także wyjazd z ul. Nad Różanym Potokiem oraz zmieni się lokalizacja przystanków autobusowych Deszczowa – przesunięte zostaną za skrzyżowanie z ul. Meteorytową. W rejonie prac obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/godz.

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności obecnego układu komunikacyjnego. Nowy chodnik będzie miał prawie 800 metrów długości, a szerokości – w zależności od ukształtowania i zagospodarowania terenu – od 2 do 3 metrów. Na odcinku od ul. Szklarniowej wybudowany zostanie po stronie wschodniej jako kontynuacja istniejącego chodnika biegnącego w kierunku północnym. Dalej, od przejścia dla pieszych, chodnik zaprojektowano po stronie zachodniej ulicy.

W rejonie przystanku autobusowego Deszczowa pojawi się także nowe przejście dla pieszych. Z kolei przejście przy ul. Szklarniowej będzie przesunięte o ok. 40 metrów w kierunku południowym, co poprawi komunikację i bezpieczeństwo osób poruszających się między dwoma przystankami autobusowymi po obu stronach ulicy. Na wysokości przystanków wybudowane zostaną platformy wyniesione względem krawędzi jezdni, co ułatwi z kolei wsiadanie do autobusów.

Rozwiązania komunikacyjne będą dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dlatego w rejonie przejść dla pieszych przewidziano obniżony krawężnik oraz żółte maty guzikowe.

Utwardzone będą również zjazdy do przyległych posesji. Ulica Morasko na odcinku objętym inwestycją zyska także nową kanalizację deszczową odprowadzającą wody opadowe, zostanie też przebudowane istniejące oświetlenie.

PIM

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze