Poznań: Ulica Jarochowskiego już po przebudowie

Jarochowskiego po remoncie fot. PIM
Nowa jakość, nowy wygląd i zmiany w organizacji ruchu. Tak teraz wygląda ulica Jarochowskiego na odcinku ul. Wyspiańskiego do ul. Chociszewskiego. Właśnie zakończyły się tam zasadnicze roboty budowlane, związane z przebudową.

– Ulica Jarochowskiego przestanie już być trasą tranzytową. Dzięki zmianom kierunków poruszania się uspokojony zostanie ruchu, a co za tym idzie, poprawi się bezpieczeństwo – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To szczególnie ważne nie tylko dla okolicznych mieszkańców, ale także dla osób odwiedzających przylegający park Kasprowicza. O inwestycję zabiegali radni miejscy związani z Łazarzem – Łukasz Mikuła i Filip Olszak. Dodatkowo prace przy przebudowie ul. Jarochowskiego zostały skoordynowane z wprowadzaniem Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu, która zacznie działać od 1 lutego przyszłego roku.

Przed rozpoczęciem przebudowy nawierzchnia jezdni i chodników na przylegającym do parku Kasprowicza odcinku ul. Jarochowskiego była w złym stanie technicznym. Przyuliczna zieleń była regularnie rozjeżdżana przez parkujące samochody. Ze względu na ruch tranzytowy ulica nie należała też do najbezpieczniejszych.

Wraz z budową nowej nawierzchni jezdni i chodników powstały zatoki parkingowe. Uporządkowanie parkowania umożliwiło przeprowadzenie nowych nasadzeń roślinności. Na przebudowanym odcinku pojawiło się ponad 60 nowych drzew i ponad 3700 krzewów.

– Trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Przed nami odbiory wykonanych robót. Ich efektem są m.in. nowa nawierzchnia jezdni i chodników, poprawiające bezpieczeństwo wyniesione skrzyżowania z ulicami Limanowskiego i Sczanieckiej, uporządkowane miejsca parkingowe, wymienione oświetlenie i nowe nasadzenia zieleni. Dzięki tej inwestycji stworzona została przyjazna mieszkańcom, bezpieczna, estetyczna i funkcjonalna przestrzeń publiczna.

Całość ulicy została objęta strefą tempo 30, a ruch tranzytowy został wyeliminowany, co pozwoliło na likwidację sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Limanowskiego. Docelowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona w tym rejonie Łazarza po zakończeniu trwających prac związanych z wprowadzaniem strefy płatnego parkowania, ale już teraz – zgodnie z projektem przyjętym po konsultacjach społecznych – na odcinku od ul. Chociszewskiego do ul. Sczanieckiej pojazdy mogą jechać tylko w kierunku szpitala położniczego. Podobnie, wyłącznie w stronę szpitala, można również jechać na odcinku od ul. Limanowskiego do ul. Niegolewskich. Ruch w dwóch kierunkach może się odbywać na odcinkach od ul. Sczanieckiej do ul. Niegolewskich oraz od ul. Limanowskiego do ul. Wyspiańskiego.

Na całej długości przebudowanej ulicy wprowadzono dwukierunkowy ruch rowerowy. W obrębie skrzyżowań powstały zjazdy dla rowerów na teren parku.

PIM, el

Podziel się: