Poznań: Ukraina na placu Wolności (ZDJĘCIA)

Jesteśmy z Ukrainy - Plac Wolności w Poznaniu fot. Sławek Wąchała

Czego tam nie było! Rozpływające się w ustach miodowniki, pyszny barszcz i oczywiście pierogi, koncert pieśni patriotycznych, tańce ludowe, origami – a wszystko to pod hasłem „Jesteśmy z Ukrainy”.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Barka, a celem była prezentacja kultury i kuchni ukraińskiej, a także zbiórka pieniędzy na wsparcie walki z agresja rosyjską. Od godziny 12.00 do 15.00 na placu Wolności można było znaleźć ukraińskie smakołyki, takie jak barszcz, pierogi z różnymi nadzieniami, karpacki banosz czy kotlety po kijowsku. Były też pyszne ukraińskie słodycze, od słynnego miodownika po chałwę słonecznikową. Dochód ze sprzedaży wszystkich przysmaków pójdzie na Ukrainę, by wspomóc ukraińską armię walczącą z rosyjską agresją.

Kiermaszowi towarzyszył program kulturalny: artyści śpiewali ukraińskie pieśni patriotyczne, wystąpił także chóru polski z udziałem Ukrainek, była gra na bandurze, ukraińska poezja i nauka tańców ludowych. Można było także nauczyć się pleść ukraiński wieniec, składać tulipany w technice origami, a dzieci miały pole do popisu rysując i malując. Nie zabrakło aukcji dzieł sztuki ukraińskich artystów, z której dochód także był przeznaczony na pomoc ukraińskiej armii.

O godzinie 14.30 rozpoczął się performance „Ukraina przed wojną i Ukraina teraz”, a imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Ukrainy z towarzyszeniem bandury.

Podziel się:

Ostatnio dodane: