Poznań: Ukochany tramwaj poznaniaków wyjedzie na trasę!

140 lat MPK w Poznaniu Parada fot. Sławek Wąchała

MPK zapowiada wyjątkową atrakcję na liniach turystycznych: na trasę wyjedzie wagon silnikowy Typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer. Po raz pierwszy w tym roku! Kiedy będzie się można nim przejechać?

Wagon Carl Weyer to ozdoba historycznego taboru MPK i na pewno jeden z ukochanych wagonów tramwajowych poznaniaków, a jego wyjazd na trasę zawsze budzi ogromne zainteresowanie.
„Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu” – przypomina MPK Poznań. – „Odbudowany wagon z 1898 roku już w najbliższą niedzielę (29 maja) będzie kursował na linii historycznej H razem z wagonem doczepnym Carl Weyer (takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku)”.

Tramwaj linii H będzie kursował po trasach:

GAJOWA/STARE ZOO – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Mielżyńskiego – plac Ratajskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI
Odjazdy z przystanku Stare ZOO przy ul. Gajowej: godz. 11.45, 12.45, 14.00, 15.00, 16.00

PLAC WIELKOPOLSKI – 23 Lutego – plac Ratajskiego – Mielżyńskiego – Fredry – Most Teatralny – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – GAJOWA/STARE ZOO
Odjazdy z przystanku Plac Wielkopolski: godz. 12.05, 13.05, 14.30, 15.30, 16.20.

Ważne: Pasażerowie będą zabierani jedynie do zapełnienia miejsc siedzących. Tramwaj nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich – po drodze nie będzie więc możliwości wsiadania, czy wysiadania. Na linii historycznej będzie obowiązywać taka sama taryfa jak na liniach turystycznych.

Kolejny wyjazd tramwaju Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer planowany jest na niedzielę, 5 czerwca.

W sobotę i niedzielę 28 i 29 maja kursują także linie turystyczne: tramwajowa 0 i autobusowa 100, a w sobotę także linia 102, na którą, po raz pierwszy w tym sezonie wyjedzie charakterystyczny, żółty DAF. Do obsługi linii 0 zaplanowano na sobotę „helmuta”, czyli tramwaj GT8, a na niedzielę – skład z należącym do MPK S.A. w Krakowie tramwajem 4N1.

Natomiast na linię 100 przewidziano Jelcza PR110 i Ikarusa (sobota) oraz Ikarusa i Neoplana N4020 (niedziela). Neoplan to pierwszy niskopodłogowy autobus miejski w Polsce – w 1994 roku został kupiony przez warszawskiego przewoźnika od spółki Neoplan Polska, której następcą stał się Solaris. I to właśnie Solaris Bus & Coach odkupiła i odrestaurowała autobus, a w tym roku udostępniła MPK Poznań z myślą o poznańskich liniach turystycznych.

Kursuje również Kolejka Parkowa Maltanka: w weekendy w godzinach od 10.00 do 19.00, a kursy odbywają się co 30 minut. Kolejką można dojechać z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego Zoo.

Podziel się: