Poznań: UAM wśród najlepszych uczelni świata. Ale ponad 800 miejsc za liderem

UAM fot. UAM
World University Ranking, jeden z najbardziej prestiżowych rankingów wyższych uczelni na świecie, uwzględnił 14 polskich szkół. Niestety, w samym ogonie.

Czołówka to uczelnie brytyjskie i amerykańskie. Pierwsze miejsce zajął Oxford, drugie – amerykański California Institute of Technology, trzecie Cambridge. Kolejne miejsca znów zajęli Amerykanie: Stanford University, Massachusetts Institute of Technology, Princeton University, Harvard University, Yale University, University of Chicago i na dziesiątym miejscu znów uczelnia brytyjska – Imperial College London.

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, najwyżej notowane, to przedział miejsc 601-800. UAM i Politechnika Gdańska – przedział 801-1000. Pozostałe sklasyfikowane polskie uczelnie zajęły miejsca już powyżej tysiąca, przy czym warto zauważyć, że znalazła się wśród nich jeszcze jedna uczelnia z Poznania: Uniwersytet SWPS.

Jak oceniane są uczelnie? Bierze się pod uwagę jakość kształcenia, umiędzynarodowienie, jakość i poziom badań naukowych, publikacje i wskaźnik cytowań oraz kształcenie od strony praktycznej, czyli współpraca z biznesem. Jak widać, polskie uczelnie mają jeszcze wiele do nadrobienia i długą drogę przed sobą, by naprawdę zaczęły się liczyć na arenie międzynarodowej.

Times Higher Education World University Ranking jest jednym z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) i QS World University Rankings. Uwzględniono w nim 1400 uczelni z 92 krajów, czyli 5 proc. wszystkich tego typu instytucji na świecie.

Onet.pl, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: