Poznań: UAM i konkurs z językiem równościowym w tle

Dawid Rybak_projekt 1 fot. UAM
Dawid Rybak z Wydział Neofilologii UAM okazał się najlepszy w konkursie na projekt graficzny popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć (feminatywy).

„Zestawianie zdjęć studentek i wykładowczyń z podpisami w formie męskiej ma być dla odbiorcy dziwne i niepasujące„ – takie założenie przyjął zwycięzca konkursu na projekt graficzny popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć.

Na konkurs nadesłano 47 prac. Do finału przeszło 7. Wzięli w nim udział studentki i studenci oraz doktorantki i doktoranci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsze miejsce zdobył Dawid Rybak z Wydział Neofilologii UAM za projekt ON(A).

W opisie zwycięskiego projektu czytamy: „Zestawianie zdjęć studentek i wykładowczyń z podpisami w formie męskiej (studenci, wykładowca, profesor) ma być dla odbiorcy dziwne i niepasujące. Umieszczone poniżej sprostowanie demonstruje właściwe użycie feminatywów. Natomiast końcowe hasło ma za zadanie odwołać się do jednego ze stereotypów ich dotyczących w odniesieniu do formy widocznej na plakacie. Studentki-sztuczność, wykładowczyni-zbędność, profesorka-dziwność”.

Projekt ma być serią plakatów umieszczonych na przystankach lub w podobnym formacie. Matronat nad konkursem objęły prorektorki UAM: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk.

UAM, el

Podziel się: