piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Trwają Dni Ułana. Po raz pierwszy w koszarach! (ZDJĘCIA)

Prawdziwa ułańska stajnia sprzed stu lat, tajniki życia codziennego ułanów i ich koni. Wszystko to można było zobaczyć podczas tegorocznych Dni Ułana, a dokładnie tej ich części, która odbywała się w Koszarach Kultury.

Dni Ułana, Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich odbywają się w Poznaniu od ponad 30 lat. Ale jeszcze nigdy nie zaproszono uczestników święta do ułańskich koszar. W tym roku dzięki uprzejmości właściciela terenu, zaangażowaniu i determinacji pasjonatów – do zabytkowych stajni ponownie, po stu latach przerwy, zostały wprowadzone konie!

Wszystko działo się w Koszarach Kultury na Łazarzu, a wejść na teren imprezy można było od dwóch stron: Matejki 63 (przy parkingu marketu Biedronka) lub Ułańskiej (brama przy skrzyżowaniu z ul. Grunwaldzką).

“Wśród murów pamiętających bohaterskich ułanów, ich codzienną pracę i wymarsz na front znów słychać będzie gwar, komendy wojskowe i rżenie kawaleryjskich koni” – obiecywali organizatorzy Dni Ułana przed rozpoczęciem święta. I dokładnie tak to wyglądało.

Miłośnicy ułanów i koni mogli o godzinie 14.00, 15.30 i 17. 00 zwiedzić koszary z przewodnikiem pokazującym co ciekawsze zachowane elementy zespołu koszarowego. natomiast o godzinie 16.00 można było podziwiać pokaz szermierki w wykonaniu Andrzeja Mikołajczaka.

Niedziela 24 kwietnia to kolejny dzień Dni Ułana. O godzinie 10.00 zostanie odprawiona Msza Święta za dusze poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich, Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej – Pani Poznania (kościół O.O. Franciszkanów konwentualnych, ul. Franciszkańska 2). O godzinie 11.00 rozpocznie się uroczystość przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz żołnierzy Wojska Polskiego. O godzinie 11.30 zaplanowano przejście na Stary Rynek do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i oddanie hołdu Sztandarowi Pułku.

Przypomnijmy, że Święto Ułanów Poznańskich popularnie zwane Dniami Ułana jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej 22 kwietnia 1921 roku dekoracją sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Ułani Poznańscy obchodzili święto 23 kwietnia, łącząc je z dniem Św. Jerzego, patrona rycerstwa polskiego. Warto dodać, że za zasługi w czasie drugiej wojnie światowej pułk w 1966 roku został ponownie wyróżniony przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari za niezwykłe męstwo okazane podczas walk o Monte Cassino i Ankonę.

Strona głównaPoznańPoznań: Trwają Dni Ułana. Po raz pierwszy w koszarach! (ZDJĘCIA)