Poznań: Trwa sezon grzewczy. Straż miejska kontroluje!

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska
Od początku sezonu grzewczego strażnicy sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Tylko w listopadzie (pomimo stosunkowo ciepłej aury) funkcjonariusze sprawdzili 257 nieruchomości, w większości wyposażonych w piece na opał stały.

Łagodna, Krótka, Jachowicza, Bułgarska, Gerberowa, Mieleszyńska, Widawska czy Stęszewska – to tylko niektóre z ulic wytypowanych do kontroli spalania. W 47 przypadkach funkcjonariusze wykryli spalanie odpadów, takich jak płyty wiórowe ze starych mebli czy plastikowe opakowania. Jedna sprawa trafiła do sądu, a pozostali zostali ukarani.

W 12 kolejnych przypadkach strażnicy pobrali próbki popiołu, które zostały wysłane do badań, celem określenia rodzaju spalonych materiałów. Wyniki analizy składu chemicznego popiołów będą stanowiły podstawę do ewentualnego ukarania.

Równocześnie, podczas opisanych czynności, strażnicy sprawdzali, czy zgromadzony i używany opał, spełnia wymogi określone w uchwale sejmiku dla miasta Poznania. W przypadku drewna opałowego określali jego wilgotność, a w pozostałych, porównywali dane zawarte w certyfikatach. W 11 przypadkach strażnicy zastosowali mandaty i pouczenia.

– Należy podkreślić, że w każdej nieruchomości, w której strażnicy stwierdzili spalanie odpadów, będzie przeprowadzona ponowna kontrola – zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej w Poznaniu. – Jaki będzie obecny sezon grzewczy, tego jeszcze nie wiemy, ale wszystko wskazuje na to, że ilość przeprowadzonych kontroli przekroczy 2 000.

Coraz więcej mieszkańców Poznania docenia znaczenie czystego powietrza w mieście i informuje straż miejską o złamaniu zasad w swoim sąsiedztwie. Strażnicy namierzają też rejony bardziej zadymione, a więc takie, które trzeba skontrolować, wykorzystując mobilne mierniki jakości powietrza.

O tym, że kontroli przybywa, świadczą liczby. W sezonie 2016/2017 przeprowadzono 1151 kontroli. W sezonie 2017/2018 – 2593, w sezonie 2018/2019 – 3100, a na sezon 2019/2020 zaplanowano ich 2301.

SMMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: