rynek Łazarski, budowa fot. UMP

Poznań: Trwa przebudowa rynku Łazarskiego. Dziś na budowie byli radni

Radni Łukasz Mikuła, Marta Mazurek i Filip Olszak pod wodzą Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania, przyszli sprawdzić postępy prac.

– Obecnie toczą się głównie one głównie pod ziemią oraz przy budowie fundamentów pod kilkadziesiąt słupów, które będą podtrzymywać dach – skomentował stan prac Mariusz Wiśniewski na swoim FB. – Inwestycja zakończy się jesienią przyszłego roku.

Prace rozpoczęły się w styczniu od skweru Kazimierza Nowaka, a od połowy kwietnia toczą się już na całym rynku. I, jak twierdzi zastępca prezydenta, efekty są już widoczne.

– Nie są to na tym jeszcze etapie prace spektakularne, bo w tej chwili głównie dotyczą budowy podziemnej sieci infrastruktury technicznej – wyjaśnia. – Są one jednak bardzo ważne z punktu widzenia procesu budowlanego, żeby na końcu pokazać efekt, taki jak na wizualizacjach. – Dobrze, że zdecydowaliśmy o niedzieleniu prac na etapy. Dzięki temu koszt całej inwestycji będzie mniejszy, wszystkie prace będą trwały krócej, a centralne miejsce Łazarza będzie szybciej dostępne dla mieszkańców.

Jeszcze przez najbliższe przynajmniej dwa, trzy miesiące, prace toczyć się będą głównie pod ziemią. Wykonana jest już kanalizacja wodociągowa po południowej i zachodni stronie rynku. Na całym placu prowadzone są roboty elektryczne, a kanalizacyjne od strony ul. Calliera. Stoi już większość fundamentów pod 23 słupy, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach na płytą główną rynku. Przy Skwerze im. Kazimierza Nowaka wykonane są fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz miejsca, gdzie posadzone będą drzewa.

Obok ulicy Kącik odsłonięto wejście do drugiego schronu przeciwlotniczego (pierwszy był pod skwerem, bliżej ul. Głogowskiej). Nie będzie ona niestety zachowana dla zwiedzania z uwagi na dużą ilość kolizji z pracami budowlanymi – w tym miejscu zaplanowano między innymi jeden ze słupów.

Wkrótce rozpoczną się prace przy testowaniu konstrukcji dachu targowiska. Sprawdzane będzie kilka możliwości przepuszczalności światła przez membrany. W przyszłości pod nim będą miejsca dla kupców, którzy na czas prac musieli przenieść się na ulicę Kasprzaka.

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Rynek Łazarski to kolejna inwestycja w Poznaniu zrealizowana przez Skanska S.A. W ubiegłych latach firma ukończyła m.in. takie inwestycje jak rondo na ul. Starołęckiej, wiadukt Łęczyca, Park Rataje czy odcinek Wartostrady wzdłuż rzeki Warty.

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Roboty budowlane zakończą się jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze