Poznań: Trwa budowa szpitala tymczasowego na MTP

Czteropak fot. MTP
Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk spotkał się dziś z grupą roboczą zajmującą się budową szpitala. W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele Poznania, MTP i szpitala im. J. Strusia.

Zgodnie z planem Wielkopolska ma być jednym z pierwszych województw, w którym ruszy szpital tymczasowy dla pacjentów z koronawirusem. Obecnie w przyszłym szpitalu trwają prace przygotowawcze związane z infrastrukturą techniczną. Zgodnie z założeniami ma on docelowo pomieścić około 500 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych.

Działania placówki tymczasowej będzie nadzorował szpital im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, który ma już doświadczenie w zakresie opieki i koordynacji pacjentów z covid-19.

Obecnie trwa kompletowanie kadry medycznej. W tej sprawie wojewoda rozmawiał już z Wielkopolską Izbą Lekarską i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu. Wojewoda spotkał się również z rektorem Uniwersytetu Medycznego prof. Andrzejem Tykarskim oraz prorektorem prof. Zbigniewem Krasińskim.

W najbliższych dniach ruszy strona rekrutacyjna dla lekarzy, pielęgniarek, techników elektroradiologii, ratowników i opiekunów medycznych czy wolontariuszy, którzy będą chcieli pracować w szpitalu tymczasowym.
– Liczymy na każdą parę rąk, każde wsparcie. Ta pomoc jest bezcenna – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

W związku z organizacją szpitala covidowego na terenie MTP wojewoda powołał również pełnomocników: ds. medycznych została nim doktor Luiza Maria Korol i ds. technicznych – Krzysztof Kołcz, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
– Stworzenie szpitala to ogromne wyzwanie organizacyjne, zarówno w aspekcie jego budowy, jak i późniejszego funkcjonowania – mówi wojewoda. – Na dziś prace przebiegają zgodnie z planem i wszystko wskazuje na to, że do końca listopada uda się rozpocząć funkcjonowanie placówki. Jestem zbudowany współpracą z miastem, MTP i szpitalem przy Szwajcarskiej. Na bieżąco rozwiązujemy problemy, które pojawiają się na horyzoncie. Robimy to po wielkopolsku, czyli porządnie.

W spotkaniu udział wzięli wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, prezes MTP Tomasz Kobierski oraz dyrekcja szpitala im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej. Wideokonferencje zespołu odbywają się każdego dnia. O szczegółach przedsięwzięcia wojewoda wielkopolski poinformuje w najbliższych dniach wspólnie z prezydentem Poznania na specjalnej konferencji prasowej.

WUW, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: