Poznań: Tramwaje wracają na Al. Marcinkowskiego. Ale będą tu tylko zawracać

Testy techniczne na Al. Marcinkowskiego fot. MPK

Po przeprowadzonych testach technicznych od 1 września tramwaje znów będą kursować Al. Marcinkowskiego po przebudowanym torowisku – ale na razie będą tu tylko zawracać, by móc jechać z powrotem na plac Wiosny Ludów. Tak będą kursowały linie nr 9 i 13.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, testy techniczne wypadły dobrze, co oznacza, że od 1 września tramwaje linii nr 9 i 13 będą mogły wykonać manewr zawracania na przebudowanym torowisku w Al. Marcinkowskiego i pojechać z powrotem na pl. Wiosny Ludów. To ułatwi komunikację w centrum teraz, gdy tymczasowy łuk przy Kopcu Poznańskim został zdemontowany.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu początkowym i końcowym przystankiem dla linii nr 9 będzie Plac Wiosny Ludów, a dla linii nr 13 – Wrocławska. Dotychczasowe linie wahadłowe nie będą musiały tam kursować, przy Kupcu Poznańskim został już zdemontowany tymczasowy łuk tramwajowy” – informuje PIM. – „Powyższe zmiany są elementem czasowej organizacji ruchu przewidzianej podczas rozpoczynającej się kolejnej odsłony Programu Centrum w rejonie pl. Wolności i Okrąglaka. Torowiska wzdłuż południowej strony pl. Wolności, ul. 27 Grudnia, Mielżyńskiego i Fredry będą całkowicie wyłączone z ruchu tramwajowego i zostaną gruntownie przebudowane”.

To istotne ułatwienie dla pasażerów, zwłaszcza że od 1 września tramwaje nie kursują ulicą Fredry i Mielżyńskiego aż do placu Wielkopolskiego. Rozpoczął się tu remont torowiska i wymiana infrastruktury podziemnej.

Ta trasa była dotychczas, w czasie remontów, praktycznie jedyną możliwością dojazdu w okolice Starego Rynku. Jej zamknięcie mocno utrudni dojazd poznaniakom do tej części miasta. Uruchomienie Al. Marcinkowskiego nieco złagodzi te niedogodności.