Poznań: Tramwaje pojechały na Naramowice. Ale na razie technicznie

Pierwszy przejazd na Naramowice fot. PIM
Pierwsze tramwaje wyruszyły dziś na pierwszy odcinek trasy na Naramowice: od pętli Wilczak do ulicy Włodarskiej. Nagranie próbnego przejazdu opublikował na Facebooku dumny prezydent Jacek Jaśkowiak.

„Ostatnia prosta przed uruchomieniem pierwszego fragmentu trasy na Naramowice. Zapraszam na relację z przejazdu technicznego po nowym torowisku” – napisał prezydent na FB.

Przejazdy trwają już od kilku tygodni, ale dotąd kursowały po torach pojazdy techniczne, testując nie tylko torowisko, ale też system zasilania. 7 lipca to pierwszy dzień, kiedy na tę trasę wjechał „normalny” tramwaj. Co prawda zgodnie z pierwotnym planem tramwaje miały już nie technicznie a regularnie kursować tą trasą wiosną tego roku – mamy więc kilka miesięcy opóźnienia.

– Pierwsze przejazdy to ważna, niemal symboliczna chwila – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Termin zakończenia całej inwestycji, czyli trasy do ul. Błażeja, przypada na przyszły rok. Zależało nam jednak na wcześniejszym oddaniu pasażerom fragmentu trasy do ul. Włodarskiej. Jesteśmy, jak widać, na ostatniej prostej. Tramwaj na Naramowice to wyczekiwana, jedna z najważniejszych inwestycji w naszym mieście i cieszę się, że jest sprawnie realizowana mimo trudności związanych m.in. z pandemią covid-19.

– Widok tramwajów na torach to dla nas najlepsze podsumowanie intensywnej pracy. Na razie to przejazdy techniczne, czyli jeszcze bez pasażerów. Mamy nadzieję, że uruchomienie tramwaju do ul. Włodarskiej wynagrodzi częściowo mieszkańcom niedogodności związane z pracami budowlanymi, a po zakończeniu w przyszłym roku całej inwestycji ich sytuacja komunikacyjna poprawi się na stałe – dodaje Justyna Litka, prezes zarządu Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Po testach technicznych odbywać się będą jeszcze prace wykończeniowe wokół torowiska, a następnie przeprowadzona zostanie procedura odbiorowa ukończonego odcinka. Będzie można również przystąpić do formalności związanych z pozwoleniem na użytkowanie. Termin wprowadzenia nowych połączeń do rozkładu jazdy zostanie ustalony wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym.

Trasa tramwajowa na odcinku pomiędzy pętlą Wilczak a ulicami Włodarską i Lechicką wybudowana została wzdłuż ul. Naramowickiej, po jej zachodniej stronie. Oprócz nowego torowiska i sieci trakcyjnej gotowe są wiaty przystankowe, zamontowano również małą architekturę, taką jak ławki czy kosze na śmieci. Tramwaj zatrzymywał się będzie przy pętli Wilczak, następnie na nowym przystanku przy ul. Serbskiej, a dalej przy ul. Włodarskiej, która będzie tymczasowym końcem trasy do momentu uruchomienia całości do ul. Błażeja na Naramowicach. To dlatego trasą do ulicy Włodarskiej na razie będą kursować tramwaje dwukierunkowe.

Na trasie tramwajowej wprowadzane są również nowe rozwiązania techniczne. Z myślą o motorniczych przewidziano system awaryjnego sterowania zwrotnicami. Gdy nie zadziała normalnie wykorzystywany system sterowany z kabiny prowadzącego, to nowe rozwiązanie umożliwi przełączenie położenia zwrotnicy za pomocą specjalnego pulpitu – bez konieczności wykorzystania tradycyjnego zwrotnika.

Jeśli specjaliści nie znajdą żadnych usterek na nowej trasie – to już tego lata pojadą nią normalnie pasażerowie.

PIM

 

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: