Poznań: Tramwaj na Naramowice dojedzie do Lechickiej

Tramwaj na Naramowice fot. L. Łada

Od 4 października tramwajem na Naramowice dojedziemy jeszcze jeden przystanek dalej, za Włodarską. Do ulicy Lechickiej. To dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców osiedla Kosmonautów.

– Cieszę się, że dzięki sprawnej realizacji inwestycji i szybkim postępom prac na placu budowy możemy sprawić poznaniakom taką niespodziankę. Bardzo nam zależy na tym, by mieszkańcy mogli jak najszybciej korzystać z nowej infrastruktury. Dlatego najpierw uruchomiliśmy trasę do ul. Włodarskiej, a teraz wydłużamy ją o kolejny gotowy odcinek, czyli do ul. Lechickiej. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy os. Kosmonautów. Stopniowo udostępniamy też drogi, trasy rowerowe i chodniki – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Na odcinku od rozjazdów za obecnym przystankiem końcowym przy ul. Włodarskiej do okolic ul. Lechickiej tramwaje pojadą jednym torem. Nowy przystanek działać będzie tuż przed budowanym węzłem drogowym w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. Fragment torowiska, podobnie jak do ul. Włodarskiej, pokryty jest rozchodnikiem. Wzdłuż tego fragmentu trasy prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe, a w późniejszym terminie sadzona będzie nowa zieleń.

– Tak niestandardowe rozwiązanie to efekt starań wielu podmiotów. Przyświecał nam wszystkim wspólny cel, czyli minimalizowanie utrudnień w kontekście planowej organizacji ruchu na ul. Lechickiej i zmian tras linii autobusowych – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Przypominamy jednocześnie, że teren powstającej trasy to nadal plac budowy, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Przypomnijmy, że uruchomienie całego odcinka trasy, czyli do ulicy Błażeja, jest zaplanowane na przyszły rok, a tramwaj za ulicą Lechicką będzie jechał wzdłuż nowej ulicy, czyli Alei Praw Kobiet, i minie jeszcze przystanki Naramowice, os. Łokietka oraz Jasna Rola aż do ulicy Błażeja.

Na przejazd tramwaju przez budowany właśnie węzeł Lechickiej i Naramowickiej jeszcze poczekamy, ale konstrukcje wiaduktów na skrzyżowaniu ul. Lechickiej i Naramowickiej są coraz lepiej widoczne. Jak informuje PIM, do tej pory wykonano już częściowo płytę wiaduktu tramwajowego i trwają przygotowania do podobnych prac na drogowym, gdzie aktualnie montowane są belki konstrukcyjne. Pod wiaduktem widać już nowy ślad ul. Lechickiej biegnącej w kierunku Wilczego Młyna. Budowany jest również docelowy układ łącznic, który jest wykorzystywany przy wprowadzaniu czasowych organizacji ruchu – część nowej infrastruktury już jest udostępniona kierowcom, np. rondo przy ul. Dworskiej. Budowa łącznicy między tym rondem a tzw. ul. Nową Naramowicką również jest już zaawansowana, widać także nowy ślad ul. Naramowickiej dobiegającej do wiaduktu od północy.

Uruchomienie kolejnego odcinka trasy tramwajowej to także przygotowanie do kolejnej fazy budowy węzła, która wymaga zmian organizacji ruchu. Wprowadzone zostaną w nocy z 8 na 9 października. Na ul. Lechickiej między ul. Murawa i Naramowicką wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Równolegle otwarta zostanie północna łącznica węzła, która to będzie alternatywną drogą w kierunku ul. Murawa dla samochodów jadących od mostu Lecha. Takie rozwiązanie pozwoli również na likwidację objazdu przez ul. Dworską i Karpią. Kierowcy jadący od strony mostu Lecha kierowani będą przez rondo przy ul. Dworskiej, dalej północną łącznicą węzła do tzw. ul. Nowej Naramowickiej, a następnie do ul. Łużyckiej i Naramowickiej.

W dalszym ciągu ul. Naramowicka od ul. Lechickiej do ul. Włodarskiej pozostanie jednokierunkowa (w stronę centrum). Ul. Murawa pozostaje dwukierunkowa, nadal jadący od ronda Solidarności nie będą mogli skręcić w lewo w kierunku ul. Umultowskiej.

Alternatywą dla kierowców chcących uniknąć przejazdu przez odcinek ul. Lechickiej objęty wahadłową organizacją ruchu, jest w przypadku samochodów osobowych ul. Serbska. Dalej należy kierować się do Al. Solidarności i ul. Witosa, by następnie powrócić na ul. Lechicką lub kontynuować jazdę ul. Lutycką. Pojazdy ciężarowe jako alternatywną drogę mogą wykorzystać ciąg ulic: Hlonda, Podwale, Jana Pawła II, Baraniaka, Chartowo, Żegrze, Hetmańska, Reymonta, Przybyszewskiego, Żeromskiego, Niestachowska, Witosa i wrócić na ul. Lechicką lub kontynuować jazdę ul. Lutycką.

Źródło: PIM

Podziel się: