laboratorium szpital fot. pixabay

Poznań: Test na koronawirusa z ICHB PAN w Poznaniu trafił do produkcji

150 tysięcy pierwszych testów powstaje właśnie w firmie Medicofarma w Radomiu. Pierwsze zestawy mają trafić do szpitali już w przyszłym tygodniu.

Jak informuje Radio Poznań, ponieważ pierwsza seria jest pilotażowa, będą to tylko wybrane placówki, które muszą też dysponować odpowiednim sprzętem. Jak informuje Radio Poznań, test ma postać 6 do 8 probóweczek, zapakowanych w kartonik i zamrożonych do minus 20 stopni. W takiej postaci testy będą trafiać do stacji sanitarno-epidemiologicznych i do szpitali. Testy powstają w wersji pełnej i podstawowej, a firma może ich produkować aż 400 tysięcy tygodniowo w podstawowej.

Test powstał w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, a składniki do niego produkują polscy producenci. Będzie kilkakrotnie tańszy niż testy sprowadzane z Chin, a jego dodatkowa zaletą jest to, że pokazuje również, czy materiał do badań został prawidłowo pobrany.

Całość zamówionego pilotażowego pakietu ma być gotowa w ciągu pięciu tygodni. Produkcja ma się odbywać wyłącznie na polski rynek, sprzedaż za granicę będzie możliwa jedynie wówczas, gdy zapotrzebowanie na niego w Polsce będzie zaspokojone.

el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze