Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: “Tęczowy piątek” w Marynce – dyrektor wydał oświadczenie

“Ubolewam, że dniu 25 października 2019 r., również bez zgody i aprobaty dyrekcji liceum, grupa uczniów wykorzystała tradycyjny wizerunek budynku do zamanifestowania swoich postaw” – napisał w oświadczeniu Jerzy Sokół , dyrektor Liceum św. Marii Magdaleny. Bo uczniowie, wbrew dyrekcji, postanowili obchodzić “Tęczowy piątek”.

Tęczowy Piątek to zainicjowana cztery lata temu przez Kampanię Przeciw Homofobii coroczna akcja, która ma pokazać, że każdy uczeń i każda uczennica, niezależnie od swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, może czuć się bezpiecznie, liczyć na wsparcie i z przyjemnością przychodzić do szkoły. Z tej okazji w szkołach odbywają się m.in. pogadanki na temat problemów młodzieży LGBTQI (lesbijka, gej, osoba biseksualna, transpłciowa, queer i interpłciowa), konkursy i spotkania, a na korytarzach wiszą tematyczne plakaty.

I właśnie taki tęczowy plakat stał się zarzewiem konfliktu w Liceum św. Marii Magdaleny. Zerwał go ksiądz katecheta, ponieważ wisiał obok plakatu z różańcem. W odpowiedzi uczniowie przyszli na lekcję religii owinięci w tęczowe flagi, a później zrobili sobie zdjęcie z tęczowymi emblematami przed szkołą, które udostępniła na swoim FB Grupa Stonewall.

Nieco inną wersję wydarzeń prezentuje jedna z uczennic, Julia.
– Uczniowie, którzy chcieli, przyszli do szkoły w piątek z elementem tęczowy: skarpetki, flaga itp. – opowiada. – Uznaliśmy, że fajnie by było zrobić sobie wspólne zdjęcie, więc zorganizowaliśmy się i na pierwszej dużej przerwie wyszliśmy przed szkołę. W międzyczasie dowiedziałam się, że jedna z uczennic postanowiła przypiąć tęczowy plakat do tablicy korkowej, znajdującej się na korytarzu, która od zawsze służyła jako tablica, którą zajmowali się księża, pracujący w naszej szkole. Wspomniana wyżej uczennica umieściła plakat na tablicy bez konsultacji z żadnym z duchownych, co mogło zostać odebrane jako prowokacja. Tęczowy plakat został zdjęty z tablicy najprawdopodobniej przez któregoś z księży, jednak robienie zdjęcia przed szkołą i chodzenie z tęczowymi elementami nie miało związku z tą sytuacją.

Reakcją na zdjęcie jest oświadczenie wydane przez Jerzego Sokoła, dyrektora szkoły (pisownia oryginalna):

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach dotyczącymi tzw :tęczowego piątku” w Liceum św. Marii Magdaleny oświadczam że:

1. Dyrekcja szkoły nie wyraziła zgody na zorganizowanie wspomnianej wyżej akcji przez jakąkolwiek instytucję działającą w liceum. Jednocześnie podkreślam, że wydarzenie to nie znajduje się w Kalendarium roku szkolnego ani w Szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym.

2. Ubolewam, że dniu 25 października 2019 r., również bez zgody i aprobaty dyrekcji liceum, grupa uczniów wykorzystała tradycyjny wizerunek budynku do zamanifestowania swoich postaw. Jest to tym bardziej przykre, że tolerancja i swoboda wyrażania swoich poglądów, zawsze była, jest i będzie również tradycją Liceum św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie pewna nielogiczność i niespójność dyrektorskiego oświadczenia. Bo skoro tolerancja i swoboda wyrażania poglądów była i jest tradycja liceum, to dlaczego akurat “tęczowy piątek:” i wyrażanie poglądów na ten temat stanowi problem?

Lilia Łada, fot. Grupa Stonewall

 

Strona głównaPoznańPoznań: "Tęczowy piątek" w Marynce - dyrektor wydał oświadczenie